Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP

Czy istnieje obowiązek dokumentowania konsultacji z lekarzem medycyny pracy w zakresie określonych narażeń?Czy powinniśmy otrzymać z medycyny pracy potwierdzenie tych konsultacji?Narażenia zostały skonsultowane z lekarzem medycyny pracy, lekarz odbył wizytę w fabryce, ale nie potwierdził na piśmie narażeń, tylko udzielił ustnego potwierdzenia.

Odpowiedź:

Aktem prawnym regulującym zagadnienie pracowniczych badań profilaktycznych jest rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 69, poz. 332 z późn. zm.) - dalej r.p.b.l. Zgodnie z § 3 r.p.b.l. w sprawach, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 4 r.p.b.l. lekarz orzeka na podstawie wyników przeprowadzonego badania lekarskiego oraz oceny zagrożeń dla zdrowia i życia pracownika, występujących na stanowisku pracy. Oceny zagrożeń lekarz dokonuje na podstawie przekazywanej przez pracodawcę informacji o występowaniu czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych, w tym również o aktualnych wynikach badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, występujących na stanowiskach pracy. Wskazane jest, aby lekarz uzupełnił informacje pracodawcy o spostrzeżenia z przeprowadzonych wizytacji stanowisk pracy.

Przepisy nie regulują w jaki sposób ma być potwierdzana konsultacja z lekarzem medycyny pracy w zakresie określonych narażeń na stanowiskach pracy. Z pewnością dobrą praktyką byłoby sporządzenie jej w formie pisemnej, co pozwoli na dokładniejsze monitorowanie ww. współpracy. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy np. ww. zagadnieniami mają zajmować się zupełnie nowe osoby w danym zakładzie pracy. Takie informacje przedstawione w formie pisemnej będą niezwykle pomocne w celu zachowania należytej kontroli. Nie bez znaczenia jest również możliwość – w przypadku ewentualnej kontroli – wykazania, iż w omawianym zakresie zostały dochowane obowiązujące wymagania.

Łukasz Wawszczak, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono 17 grudnia 2014 r.