Ustawa ograniczająca zwalnianie pracowników wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego uchwalona
\

W trakcie 27. posiedzenia Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z podwyższeniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Główne założenie tej ustawy to wyeliminowanie z systemu prawnego rozwiązań, które nakazują, bądź dopuszczają rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem tylko dlatego, że osiągnął wiek emerytalny.

Regulacja dotyczy m.in.: nauczycieli (zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela), mianowanych urzędników państwowych, inspektorów kontroli skarbowej, mianowanych kontrolerów NIK, komorników sądowych i egzekucji, ekspertów ds. patentów, kuratorów sądowych, radców Prokuratorii Generalnej, pracowników mianowanych Państwowej Inspekcji Pracy, urzędników służby cywilnej, funkcjonariuszy Służby Celnej. Wyjątkiem mają być mianowani nauczyciele akademiccy, z którymi będzie można rozwiązać stosunek pracy ze względu na osiągnięty wiek 67 lat.

Przyjęto, że przepisy przewidujące możliwość zwolnienia z pracy wraz z osiągnięciem określonego wieku (najczęściej 60 i 65 lat) powinny być uchylone. Aktualnie wiele przepisów pragmatyk zawodowych zawiera rozwiązania prawne, pozwalające rozwiązać stosunek pracy z pracownikiem, który osiągnął (wynikający z obecnych przepisów) wiek emerytalny, uniemożliwiając mu kontynuowanie kariery zawodowej. Taka sytuacja jest często postrzegana przez zainteresowanych kontynuowaniem pracy, jako dyskryminująca ze względu na wiek.

Zmiany są także niezbędne, aby spójny był system prawny regulujący od początku 2013 r. zasady wydłużania i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

Zwolnienie pracowników z pracy nadal będzie możliwe – na podstawie przepisów, które nie zostaną zmienione w tej ustawie. Wyjątkiem mają być np. mianowani nauczyciele akademiccy, z którymi będzie można rozwiązać stosunek pracy ze względu na osiągnięty wiek 67 lat.

Projekt zakłada, iż ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2013 r.

Teraz ustawą zajmie się Senat.

Opracowanie: Weronika Adamczyk

Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 26 listopada 2012 r.

Data publikacji: 26 listopada 2012 r.