Zgodnie z nowelizacją, powiatowy urząd pracy będzie mógł nie przyjąć oferty od pracodawcy szukającego kandydatów do pracy z powodów, które uzna za istotne z punktu widzenia możliwości rzetelnego świadczenia pośrednictwa pracy zarówno na rzecz pracodawcy, jak i kandydatów do pracy. Taką decyzję urząd będzie musiał jednak z urzędu uzasadnić.

Nowela wprowadza ułatwienia dla pracodawców poszukujących kandydatów do pracy. Będą oni mogli przesyłać oferty do urzędu pracy wykorzystując wszelkie dostępne techniki i środki przekazu informacji, a zatem również faksem lub e-mailem. Jeśli pracodawca już wcześniej korzystał z pośrednictwa urzędu pracy i ten ma już jego dane w swoich zasobach wówczas wystarczy, że do oferty wpisze minimum informacji, które zamieszczane są w zgłoszeniu oferty pracy.

Zmiany te oznaczają, że firma poszukująca pracowników nie będzie musiała pisemnie zgłaszać oferty pracy do powiatowego urzędu pracy. Tym samym urzędy nie będą mogły inaczej traktować ofert pracy zgłaszanych ustnie niż zgłaszanych pisemnie. Do tej pory przepisy przewidywały alternatywne sposoby zgłaszania oferty (pisemny i ustny). Zgłaszanie oferty na piśmie miało skłonić przedsiębiorców do precyzyjnego określenia wymagań i oczekiwań wobec kandydata do pracy oraz proponowanych mu warunków. Powodowało to duże utrudnienie w kontaktach pomiędzy urzędami i pracodawcami. Teraz takiego różnicowania nie będzie.

Wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy będą mogły sfinansować koszty przejazdu osób zarejestrowanych na organizowane przez siebie targi i giełdy pracy. Przy okazji zmieniono zawartość skierowania na któreś z tych przedsięwzięć wydawanego osobie zarejestrowanej. Nowością jest, że znajdą się w nim m. in. informacje o prawach i obowiązkach osoby kierowanej.

Nowe przepisy umożliwiają wojewódzkim urzędom pracy przyjmowanie do realizacji zagranicznej oferty pracy w ramach sieci EURES, jeśli oferta ta jest zarejestrowana w bazie publicznych służb zatrudnienia danego państwa EOG. Do tej pory można było przyjąć zagraniczną ofertę, która była zarejestrowana tylko w bazie ofert pracy EURES i miała nadany numer w tej bazie. W praktyce oferty pracy ogłaszane przez publiczne służby zatrudnienia z państw EOG są transferowane do bazy ofert pracy EURES prowadzonej przez Komisję Europejską. Jednak zdarzało się, że z przyczyn technicznych zagraniczne oferty pracy są przyjmowane i rejestrowane przez publiczne służby zatrudnienia państw EOG, ale nie są wyświetlane w bazie ofert pracy EURES Komisji Europejskiej.

Zmodyfikowano przepisy nakładające na powiatowy urząd pracy obowiązek wydawania skierowania na zajęcia aktywizacyjne. Zniesiono obowiązek wydawania takiego skierowania jeśli zajęcia odbywać się będą w powiatowym urzędzie pracy.