Sesja połączona była z konferencją poświęconą przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, higieny i czasu pracy w dziedzinach gospodarki, w których występuje największa liczba wypadków przy pracy. Zgromadziła parlamentarzystów, przedstawicieli ministerstw i urzędów centralnych, związków zawodowych i organizacji pracodawców.
Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka przypomniała, że co roku na świecie dochodzi do 270 mln wypadków przy pracy, z czego 350 tys. jest śmiertelnych. W Polsce w takich wypadkach ginie rocznie ok. 300 osób, a 600 zostaje inwalidami. Ponieważ symbolem Międzynarodowego Dnia Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych jest paląca się świeca wicemarszałek Sejmu zaprosiła przewodniczącą Rady Ochrony Pracy poseł Izabelę Katarzynę Mrzygłocką do wspólnego zapalenia takiej świecy.

Zobacz także: ROP: dbałość o zdrowie i życie zatrudnionych wciąż daleka od oczekiwań>>

Główny inspektor pracy Iwona Hickiewicz zaakcentowała, że dążenie do zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych, zwalczanie niebezpiecznych środowisk pracy i zapobieganie naruszeniom ochrony zdrowia pracowników jest stałym priorytetem Państwowej Inspekcji Pracy. W wyniku ubiegłorocznych działań kontrolnych inspektorzy pracy wyeliminowali bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia i życia ponad 70 tysięcy zatrudnionych. To wyraz ogromnego ich zaangażowania w naprawianie środowiska pracy, ale też dowód, jak poważnym wyzwaniem pozostaje dla wielu przedsiębiorców dbałość o zdrowie i życie zatrudnionych.
Szefowa PIP zwróciła także uwagę na rolę inspekcji pracy w budowaniu kultury bezpieczeństwa pracy poprzez upowszechnianie obowiązujących regulacji prawnych, podejmowanie działań promujących pozytywne zachowania w środowisku zawodowym, w tym postawy odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i współpracowników.
- Nie ustajemy w poszukiwaniach konkretnych i realnych rozwiązań mających na celu usuwanie stwierdzonych nieprawidłowości w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, o czym świadczą zarówno efekty ubiegłorocznej działalności naszej inspekcji jak i tegoroczne kontrole oraz zaplanowany na ten rok bogaty program działań prewencyjnych i edukacyjnych – stwierdziła Iwona Hickiewicz.
Przed uroczystą sesją członkowie ROP zebrali się, aby przyjąć stanowisko w sprawie realizacji III etapu programu wieloletniego „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy” w 2014 r. Kwestię tę zasiadający w Radzie parlamentarzyści, przedstawiciele rządu, związków zawodowych, pracodawców i organizacji zajmujących się ochroną pracy omawiali na posiedzeniu 24 marca br.

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.