Pracownica złożyła wniosek o urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni, a bezpośrednio po nim o urlop rodzicielski w wymiarze 6 tygodni. Urlop macierzyński i rodzicielski (6 tygodni) będą płatne w wysokości 100% podstawy wymiaru. Resztę urlopu rodzicielskiego ma wykorzystywać ojciec dziecka (płatny w wysokości 60%), bezpośrednio po urlopie matki.

Czy sytuacja ta jest zgodna z prawem?

Przedstawiony sposób wykorzystania urlopu rodzicielskiego jest zgodny z przepisami.

Urlop rodzicielski

W przypadku urodzenia jednego dziecka pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 32 tygodni. Rodzice dziecka mogą jednocześnie korzystać z urlopu rodzicielskiego lub dzielić się tym urlopem.

Zgodnie z art. 1821c ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – dalej k.p., urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo w częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Urlop rodzicielski jest udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiemu, nie więcej niż w 4 częściach, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej albo bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego, w wymiarze wielokrotności tygodnia. Urlop rodzicielski w wymiarze do 16 tygodni może być udzielony w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu. Liczba wykorzystanych w tym trybie części urlopu pomniejsza liczbę części przysługującego urlopu wychowawczego. Żadna z części urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 8 tygodni, z wyjątkiem:

  • 1) pierwszej części urlopu rodzicielskiego, która w przypadku:
    • a) urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie nie może być krótsza niż 6 tygodni,
    • b) przyjęcia przez pracownika na wychowanie dziecka w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do 10. roku życia, nie może być krótsza niż 3 tygodnie;
  • 2) sytuacji, gdy pozostała do wykorzystania część urlopu jest krótsza niż 8 tygodni.

Za okres urlopu macierzyńskiego oraz pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru, a za pozostały okres urlopu rodzicielskiego – zasiłek w wysokości 60% podstawy wymiaru. Jedynie w przypadku, gdy pracownica złożyła wniosek w trybie art. 1791 § 1 k.p., tzn. nie później niż 21 dni po porodzie wystąpiła o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, za cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego przysługuje zasiłek w wysokości 80% podstawy wymiaru - art. 31 ust. 2 pkt 1 lit. a i ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – dalej u.ś.p.

W sytuacji, o której mowa w pytaniu, pracownica mogła więc wnioskować o udzielenie pierwszej części urlopu rodzicielskiego w wymiarze 6 tygodni. Ponieważ nie wnioskowała o udzielenie jej urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, za pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego przysługuje zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru, a za pozostały okres - w wysokości 60% podstawy wymiaru.