Eurostat zbadał jak wyglądają deklaracje mieszkańców państw UE w kwestii możliwości sfinansowania tygodniowego urlopu poza domem jeden raz w roku. Według badania w 2018 r. 28,3 proc. ludności UE w wieku 16 lat lub więcej nie mogło sobie pozwolić na tygodniowy wyjazd.

Czytaj w LEX: Udział pracodawcy w finansowaniu wypoczynku urlopowego pracownika >

Polska na 11 pozycji

Z danych Eurostatu wynika, że najrzadziej na tygodniowy urlop wyjeżdżają obywatele Rumunii (58,9 proc.), Chorwacji (51,3 proc.), Grecji (51 proc.) i Cypru (51,0 proc.). W dużo lepszej sytuacji były społeczeństwa Luksemburga - 10,9 proc. jego mieszkańców twierdzi, że nie stać ich na tygodniowy urlop - i Szwecji, w której odsetek ten wynosi 9,7 proc.

Sprawdź w LEX: Jakie są zasady przyznania dofinansowania do wczasów pod gruszą? >

Eurostat wskazał, że pod tym względem Polska zajmuje 11. pozycję wśród 28. krajów UE. 34,6 proc. ankietowanych Polaków deklarowało, że nie może wyjechać na tydzień raz w roku. Polska znalazła się jednak w czołówce krajów, w których odnotowano polepszenie sytuacji na przestrzeni ostatnich pięciu lat - wzrost o 26 punktów procentowych od 2013 r. do 2018 r.  

Sprawdź w LEX: Czy choroba podczas urlopu powoduje konieczność zwrotu dofinansowania wypoczynku z ZFŚS? >

 

Ubóstwo spada wolniej niż się spodziewano

Pod koniec czerwca Główny Urząd Statystyczny opublikował informacje sygnalne dotyczące zasięgu ubóstwa ekonomicznego w 2018 roku. Z danych wynika, że w ubiegłym roku odnotowano zahamowanie tendencji spadkowej zasięgu ubóstwa ekonomicznego szacowanego w oparciu o wydatki gospodarstw domowych.

Sprawdź w LEX: Zasady przyznawania i wypłaty świadczeń urlopowych >

- Zasięg ubóstwa skrajnego jest stosunkowo niewielki (5 proc. populacji), choć odnotowany wzrost jest oczywiście niepokojący. W chwili obecnej nie można dokładnie określić przyczyn zaobserwowanych zmian. Będzie to możliwe po uzyskaniu dostępu do danych jednostkowych z Badania Budżetów Gospodarstw Domowych - wskazuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 


Czytaj też: Koniec papierowych zwolnień >>>

Resort rodziny i pracy zwraca uwagę, że poziom przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę wyniósł w 2018 roku 1693 zł i był realnie (po uwzględnieniu inflacji) wyższy o 4,3 proc. od dochodu z roku 2017.

Sprawdź w LEX:

W ubiegłym roku wzrosła różnica między dochodami a wydatkami, co świadczy o poprawie sytuacji finansowej gospodarstw domowych. W 2018 roku udział wydatków w dochodzie rozporządzalnym wyniósł 70,1 proc. Jest to najniższy notowany udział od lat. Dla przykładu, w 2015 roku wydatki „zjadały”  78,7 proc. dochodów gospodarstw domowych.

W 2015 roku stopa ubóstwa skrajnego wynosiła 6,5 proc., ustawowego – 12,2 proc., a relatywnego 15,5 proc.