Pytanie: pracownik kadr ośrodka pomocy społecznej mógłby podpisać delegację na wyjazd służbowy oraz skierowanie na badanie okresowe kierownikowi ośrodka pomocy społecznej, o ile zostałby wyznaczony do dokonywania powyższych czynności z zakresu prawa pracy.

Odpowiedź: jak wynika z art. 31 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba. Przepis ten stosuje się odpowiednio do pracodawcy będącego osobą fizyczną, jeżeli nie dokonuje on osobiście czynności, o których mowa w tym przepisie.

Jeśli uprawnienia zwierzchnika służbowego w stosunku do kierownika ośrodka pomocy społecznej wykonuje wójt, to co do zasady wójt powinien podpisać dokumentację w rodzaju skierowanego do tego pracownika polecenia udania się w podróż służbową lub skierowania na badania okresowe. Nie ma jednak przeszkód, aby do wykonywania określonych czynności z zakresu prawa pracy wyznaczyć jeszcze inną osobę, na przykład pracownika zatrudnionego w dziale kadr. Jak stwierdził SN w postanowieniu z dnia 12 października 2000 r., I PKN 536/00, OSNAPiUS 2002, nr 10, poz. 241; organ lub osoba, która na podstawie przepisów prawa lub statutu zarządza jednostką organizacyjną będącą pracodawcą, mogą wyznaczyć inną osobę do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy. Jak wynika natomiast z wyroku SN z dnia 7 grudnia 2012 r., II PK 121/12, LEX nr 1284747; wyznaczenie osoby do dokonywania za pracodawcę czynności prawnych z zakresu prawa pracy może nastąpić w każdy sposób dostatecznie ujawniający taką wolę reprezentowanego. Wyznaczenie to może zatem nastąpić m.in. w drodze odpowiednich zapisów aktów prawa wewnątrzzakładowego (np. regulaminie organizacyjnym) lub udzielenia danej osobie pisemnego pełnomocnictwa.