Bezrobocie w strefie euro osiągnęło najniższy wynik od ponad trzech lat, a w całej UE – od czterech lat. Bezrobocie młodych nadal jednak pozostaje wysokie.

Eurostat opublikował przedwczoraj (1 września) dane za lipiec br. dotyczące bezrobocia w strefie euro, jak i w całej UE. Zgodnie z nimi bezrobocie w 19 krajach posługujących się wspólną walutą spadło od czerwca br. o 0,2 pkt proc. do poziomu 10,9 proc. To najniższy jego poziom od lutego 2012 r.

W całej UE stopa bezrobocia wyniosła 9,5 proc., o 0,1 pkt proc. mniej niż miesiąc wcześniej. To jeszcze większy rekord niż w strefie euro, bo bezrobocie nie było na tym poziomie od czerwca 2011 r.

Jeżeli chodzi o bezrobocie w poszczególnych państwach członkowskich, nie nastąpiły tu poważne zmiany. Najniższe jest ono w Niemczech (4,7 proc.), Czechach oraz na Malcie (po 5,1 proc.). Najgorzej z zatrudnieniem jest za to w Grecji (25 proc. bezrobotnych), Hiszpanii (22,2 proc.) oraz na Cyprze (16,3 proc.). Polska jest w pierwszej połowie unijnej stawki, z bezrobociem na poziomie 7,6 proc. (spadek o 0,1 pkt proc.).

Bezrobocie wśród osób młodych (poniżej 25. roku życia) jest dużo wyższe. W Eurostrefie jego stopa wyniosła 21,9 proc., a w całej UE 20,4 proc. W obu przypadkach jest to spadek w porównaniu zarówno do poprzedzającego miesiąca, jak i analogicznego okresu roku ubiegłego.

Najgorzej z pracą dla młodych jest w Hiszpanii (48,6 proc.) oraz we Włoszech (40,5 proc.). W Polsce ten wskaźnik wyniósł 20,1 proc.

Nie wszystkie jednak państwa członkowskie przesłały do Eurostatu dane zatrudnienia młodych za lipiec, co mogło wpłynąć na wyliczenia unijnej średniej i ranking państw pod względem stopy bezrobocia – np. według ostatnich przesłanych danych (za maj br.) w Grecji bezrobocie młodych wyniosło 51,8 proc., co ustawiłoby je na niechlubnym pierwszym miejscu w tej kategorii.

"Nie oczekujemy, by rynek pracy w strefie euro znacząco się zmienił w nadchodzących miesiącach" – stwierdziła Jessica Hinds, ekonomistka w Capital Economics. Przewiduje, że UE czekają miesiące słabego wzrostu zatrudnienia.

Źródło: www.euractiv.pl, stan z dnia 3 września 2015 r.