Jednym ze sposobów na to jest czasowe zamrożenie wynagrodzeń w sferze publicznej. W 2012 r. ma tym samym poziomie co w roku poprzednim pozostaną wynagrodzenia sędziów i prokuratorów. Zasadniczo, podstawę obliczenia ich pensji stanowi przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale roku poprzedniego ogłaszane przez prezesa GUS. A zatem czasowe zamrożenie płac w wymiarze sprawiedliwości polega na tym, że do obliczenia wysokości pensji w 2012 r. przyjęte zostanie przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2010 r. ogłoszone w komunikacie prezesa GUS z 10 sierpnia 2010 r. To samo wynagrodzenie było brane pod uwagę przy ustalaniu ich wynagrodzenia w roku ubiegłym.

Zmiany te dotyczą wysokości wynagrodzeń sędziów Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, sądów powszechnych, Naczelnego Sądu Administracyjnego i sądów administracyjnych, prokuratorów Prokuratury Generalnej, prokuratorów i asesorów powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury, Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu oraz na wysokość uposażenia sędziów i prokuratorów w stanie spoczynku.

Skutkiem zamrożenia wynagrodzeń sędziów jest zamrożenie innych wynagrodzeń pochodnych od tych wynagrodzeń, np. wysokość wynagrodzenia asesora prokuratorskiego, referendarza sądowego, wysokość wynagrodzenia ustalanego na podstawie zasad określonych w rozporządzeniu z 11 maja 2009 r. w sprawie wysokości wynagrodzenia członków zespołu konkursowego i zespołu egzaminacyjnego oraz komisji konkursowej i komisji egzaminacyjnej, czy wysokość wynagrodzenia określonego w rozporządzeniu z 13 lutego 2008 r. w sprawie wynagrodzenia członków komisji egzaminacyjnej do spraw przeprowadzenia egzaminów konkursowego i komorniczego oraz zespołu egzaminacyjnego do przygotowania pytań na egzaminy konkursowy i komorniczy.

Na dotychczasowym poziomie pozostaną również diety, dodatki lub inne świadczenia ustalane w oparciu o podstawę ustalenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego. Przykładowo zamrożeniu podlegać będzie wysokość: diet członków Krajowej Rady Sądownictwa, rekompensaty przysługującej ławnikom biorącym udział w rozpoznawaniu spraw w sądach powszechnych oraz wynagrodzeń członków Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego i Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.

Nauczyciele to jedyna grupa zawodowa wśród pracowników sfery budżetowej, która dostanie podwyżkę w 2011 r. Ustawa okołobudżetowa określa jej wysokość i jednocześnie określa termin jej wprowadzenia. Podwyżka wyniesie 7% podwyżki płacy zasadniczej oraz dodatków do wynagrodzenia dla nauczyciel i zostanie przeprowadzona najpóźniej do 30 września 2012 r., z wyrównaniem od 1 września 2011 r.

Ustawa okołobudżetowa zamraża wynagrodzenia pozostałych pracowników sfery budżetowej m.in. urzędników, policjantów, żołnierzy na poziomie z ubiegłego roku. Ich pensje nie wzrosną nawet o wskaźnik inflacji. Nie wzrośnie również wynagrodzenie osób na kierowniczych stanowiskach państwowych.