Jak wykazały badania w Wielkiej Brytanii, tylko w 6% ofert pracy proponuje się elastyczne formy zatrudnienia. Badania wykazały również, że im wyższe wynagrodzenie, tym mniej możliwości pracy w zmniejszonym wymiarze godzin lub pracy w systemie zmianowym.

Finansowany przez Joseph Rowntree Foundation, indeks elastycznych miejsc pracy portalu the Timewise, uszeregował pod kątem stanowisk i regionów UK, ogłoszenia krajowe o elastycznych formach zatrudnienia w okresie od lipca do grudnia 2014. Stwierdzono, że z 3,5 miliona analizowanych ogłoszeń, tylko 6,2% ofert z pensją 20.000 funtów na rok lub więcej (w przeliczeniu na pełny etat) – jako kwota uznana za niezbędne minimum - zaproponowało pewien stopień elastyczności.

Jednak według danych Krajowego Urzędu Statystycznego i poprzedniego raportu the Timewise, ponad 14 milionów osób w UK chce lub potrzebuje elastycznych form zatrudnienia, co stanowi równowartość prawie 46% pracowników w Wielkiej Brytanii.

Karen Mattison, prezeska the Timewise i współautorka badania, powiedziała, że pracodawcy "zagubili się" nie zdając sobie sprawy, jak ważna jest elastyczność dla poszukujących pracy.

„To często prowadzi do gorszego osób utalentowanych i podejmowania przez nich pracy poniżej ich możliwości i zdolności„ – stwierdziła.

Więcej: www.cipd.co.uk/pm/peoplemanagement/b/weblog/archive/2015/06/10/just-six-per-cent-of-job-ads-offer-flexible-working-research-finds.aspx

Źródło: www.cipd.co.uk, stan z dnia 26 czerwca 2015 r.