Trafiony prezent na święta może znacznie podnieść motywację zatrudnionych osób, co w dłuższej perspektywie powinno przełożyć się na zyski przedsiębiorstwa. Takie podejście do motywacji jest kluczowe, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że blisko 60 proc. pracowników w Polsce jest niezadowolonych z poziomu swoich zarobków, równocześnie około 40 proc. pracowników uważa, że ich motywacja do pracy spada. Na co więc szef powinien postawić poza wypłatą samej pensji? Dofinansowanie posiłków – zadowolenie z takiego świadczenia deklaruje 83 proc. badanych, dopłatę do zajęć sportowych i rekreacyjnych – 69 proc. zadowolonych, z podarunków na święta i dofinansowania do wakacji cieszy się po 67 proc. badanych, a z dofinansowania wydatków kulturalnych (bilety do kina) z radością korzysta 64 proc. badanych – wynika z najnowszego badania „Barometr Pracownika 2015” przeprowadzonego przez firmę IPSOS na zlecenie Edenred1.
Nowoczesność w świadczeniach
Papierowe bony dla zatrudnionych osób to już relikt przeszłości. Pracownicy oczekują od szefa, że doceni ich wysiłki nowoczesnym bonusem. Tak postawioną poprzeczkę może spełnić m.in. karta podarunkowa Ticket dla Ciebie® firmy Edenred, powszechnie akceptowana zarówno w Polsce, za granicą, jak i w Internecie. Pracownik wraz z kartą otrzymuje dowolność w doborze prezentu, a środki zgromadzone na karcie może wydać zgodnie z własnymi potrzebami. Osobisty charakter prezentu i zaangażowanie firmy przy jego wręczaniu jest miłym podziękowaniem oraz skuteczną zachętą do dalszej pracy.
Pracownicy tradycyjnie już wyżej cenią dodatkowe pieniądze od prezentów rzeczowych. Równocześnie jednak – jak pokazują badania – pracownik częściej pamięta, że dostał środki pieniężne na karcie niż zwykły przelew gotówki na konto.
Dużą swobodę w obsłudze karty ma także pracodawca. Nie tylko decyduje on o tym, jaką kwotą jest zasilana karta danego pracownika, lecz także może robić to wielokrotnie przy różnych okazjach. Pozwala to na budowanie długoterminowych programów motywacyjnych dla pracowników, które są łatwe w obsłudze dla pracodawcy. Znacząco ogranicza to koszty funkcjonowania takich programów w firmie.
Korzyści fiskalne
Przy wyborze prezentów dla pracowników warto też zwrócić uwagę na skutki podatkowe takiej decyzji. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) wolna od podatku jest wartość otrzymanych przez pracownika pieniężnych i rzeczowych świadczeń sfinansowanych w całości ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku 380 zł. Zwolnienie nie dotyczy bonów, talonów i innych znaków uprawniających do wymiany na towary lub usługi. Karty przedpłacone są zaś formą świadczenia pieniężnego uprawniającego do ulgi w PIT. Pracodawcy mogą też zakup prezentów dla pracowników pokryć ze środków obrotowych firmy. Wówczas zyskują możliwość uwzględnienia poniesionej na ten cel kwoty w kosztach.
Eksperci służą pomocą
Na rynku oferta świadczeń pozapłacowych jest bogata. Jednak wybierając np. karty przedpłacone, warto zaufać sprawdzonemu partnerowi. Ważna jest rzetelność i szybkość świadczonych usług, elastyczność w sprostaniu niestandardowym oczekiwaniom, serwis oraz łatwość użytkowania kart. Duże znaczenie mają możliwości i rozwiązania, jakie oferuje dana firma, oraz ekspertyza prawnopodatkowa, a przede wszystkim doradztwo w zakresie danego świadczenia.
Anna Derlacka jest dyrektorem finansowym w Edenred Polska.