Polacy są nie tylko najbardziej zapracowanym, ale i najbardziej zestresowanym narodem w Europie. Nie tylko menedżerowie są narażeni na przemęczenie w pracy.

Prawie trzy czwarte pracowników, w tym aż 80 proc. pracowników umysłowo-fizycznych (m.in. inżynierów w fabrykach i na budowach) i 64 proc. pracowników fizycznych, ocenia, że w pracy są narażeni na stres - wynika z badania przeprowadzonego w październiku br. na zlecenie Koalicji Bezpieczni w Pracy wśród 510 pracowników w Polsce.

Badanie, które przeprowadził TNS Polska, wykazało, że na drugim miejscu wśród czynników zagrożenia jest hałas. Niewiele mniej narzeka na bolesne lub męczące pozycje w pracy. W sumie prawie trzy czwarte pracowników fizycznych i umysłowo-fizycznych ocenia, że ich zajęcie wiąże się z potencjalnym ryzykiem dla zdrowia bądź życia.

Przedłużające się stany stresu mogą prowadzić do reakcji nerwicowych, takich jak stany lękowe czy depresyjne. Szczególnym przejawem przedłużającego się stresu w pracy jest zjawisko wypalenia zawodowego.

Źródło: www.solidarnosc.org.pl, stan z dnia 9 listopada 2016 r.