Odwołane rejsy i rosnące koszty

Skutki strajku odczuło już ok. 1,5 tys. pasażerów, którzy nie wylecieli w zaplanowane rejsy.

- W związku z nielegalną akcją strajkową dwóch związków zawodowych działających w LOT, musieliśmy w sumie odwołać 28 rejsów liczonych tam i z powrotem. Najwięcej z nich było w poniedziałek - powiedział rzecznik LOT Adrian Kubicki.

We wtorek odwołane zostały m.in. dwa rejsy: z Warszawy do Krakowa i powrotny do stolicy Polski, a w poniedziałek z Warszawy do Seulu, Tokio, czy Kanady. Pierwszy rejs LOT odwołał w niedzielny wieczór (z Warszawy do Toronto).

Wtorek to już szósty dzień strajku. PLL LOT tłumaczy, że strajk jest nielegalny, a każdy odwołany rejs to dla olbrzymie koszty. Linia zapewnia pasażerom w takiej sytuacji hotel, przebukowuje bilety, tak, aby mogli jak najszybciej odlecieć do swojego celu podróży.

Rzecznik LOT przypomina, że w przypadku nielegalnego strajku spółka ma prawo dochodzić od jego organizatorów oraz uczestników pokrycia szkód, które ich działania wywołały.

 


67 strajkujących zwolnionych dyscyplinarnie

Prezes PLL LOT Rafał Milczarski poinformował w poniedziałek, że 67 osób zostało dyscyplinarnie zwolnionych z powodu nieprzystąpienia do pracy w związku z ich uczestnictwem w nielegalnym strajku w spółce. - Nie ma tolerancji na narażanie spółki na straty, bo odbywa się to kosztem innych pracowników i naszych pasażerów, od których zaufania zależy egzystencja i przyszłość LOT-u. Nie mieliśmy wobec tego innego wyjścia - mówił.

Zdaniem związkowców, zwolnienia dyscyplinarne są nielegalne.

Czytaj też: Odszkodowanie za opóźnienie lotu z przesiadkami liczone jak za lot bezpośredni >

Opozycja chce stanowiska rządu

Opozycja domaga się od premiera informacji na temat sytuacji w tej spółce skarbu państwa. Wniosek o przerwę w obradach oraz taką informację złożył we wtorek poseł PO Michał Szczerba. - 67 osób zostało zwolnionych za to, że podjęły strajk, protest, który przysługuje im zgodnie z art. 59 ust. 3 konstytucji. Ta sytuacja wymaga od nas, jako Sejmu, zajęcia się tą sprawą - mówi poseł. W odpowiedzi marszałek Sejmu Marek Kuchciński powiedział, że wniosek formalny może dotyczyć wyłącznie spraw będących przedmiotem porządku dziennego posiedzenia Sejmu i odmówił poddania go pod głosowanie.

Protestując chcą, by wkroczył premier

Protestujący pracownicy nie chcą już rozmawiać z prezesem spółki, oczekują rozmów z premierem. Spór z władzami PLL LOT trwa już od wielu miesięcy i nie widać szans na porozumienie.

Rzecznik LOT-u tłumaczy, że strajkuje tylko kilkadziesiąt osób, a większość z ok. 3000 pracowników normalnie pracuje.

O co ten spór?

Głównym punktem sporu między związkami zawodowymi działającymi w LOT a władzami spółki jest wypowiedziany w 2013 roku regulamin wynagradzania z 2010 roku. LOT wówczas stanął na krawędzi bankructwa i musiał przeprowadzić restrukturyzację. Spółka otrzymała pomoc publiczną, którą notyfikowała Komisja Europejska. Stare zasady dot. wynagrodzeń zostały zastąpione nowymi, ramowymi - zdaniem związków - mniej korzystnymi dla pracowników. Obecnie płace zależą m.in. od wylatanych godzin. Związki zawodowe krytykują też władze spółki, że nowi pracownicy, np. stewardesy nie są zatrudniani na umowy o pracę, tylko na umowy cywilnoprawne lub prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.

W aktualnie trwającym strajku związkowcy domagają się przede wszystkim przywrócenia do pracy przewodniczącej ZZPPiL Moniki Żelazik, która została dyscyplinarnie zwolniona z pracy, a także przywrócenia do pracy 67 osób zwolnionych dyscyplinarnie w poniedziałek oraz dymisji prezesa PLL LOT.

W środę w siedzibie Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych odbędzie się spotkanie poświęcone sytuacji w PLL LOT.

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w SIP LEX:

Zwięzła charakterystyka sporu zbiorowego >

Kolegium arbitrażu społecznego >

Czy pracodawca za dzień strajku pracownika może dokonać potrącenia ze wszystkie składników wynagrodzenia?  >

Reprezentacja interesów pracowniczych w przedsiębiorstwie >

Czy związek zawodowy może narzucić pracodawcy termin konsultacji? >

Czy możliwe jest wszczęcie i prowadzenie sporu zbiorowego w oparciu o przesłanki poprzedniego sporu? >

Konsekwencje porzucenia pracy >