Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się 8 kwietnia 2015 r. z Ministrem Zatrudnienia Danii Henrikiem Dam Kristensen. Głównymi tematami rozmowy były sytuacja na rynku pracy obu państw, narzędzia aktywizacyjne skierowane do osób młodych oraz swobodny przepływ pracowników i swoboda świadczenia usług w Unii Europejskiej.
Obaj ministrowie podkreślili, jak ważne dla rozwoju poszczególnych państw członkowskich oraz całej UE, są podstawowe unijne swobody, w tym swoboda przepływu osób i świadczenia usług. Powrót do protekcjonizmu i odwrót od fundamentalnych zasad rynku wewnętrznego nie powinien mieć miejsca. Polacy zatrudnieni w Danii są ważną częścią rynku pracy tego państwa. Doświadczenia i kapitał zawodowy i finansowy zgromadzony przez Polaków podczas pracy w innych państwach UE, przyczynia się do wzrostu gospodarczego tych państw, ale także i Polski.
Ministrowie Polski i Danii zgodzili się, że w dobie konkurencji na światowych rynkach z państwami z Azji czy Afryki tylko zintegrowana i współpracująca Unia Europejska jest w stanie sprostać wyzwaniu. Stawianie na wiedzę i jakość pracy jest kluczowe. W tym kontekście, w przypadku osób wchodzących na rynek pracy, najistotniejsze jest dbanie zarówno o odpowiednie wykształcenie, ale także i o umiejętności praktyczne.
Zarówno w Polsce jak i w Danii, wg danych Eurostat, stopa bezrobocia jest niższa, niż średnia dla całej UE. W ostatnim roku w obu państwach odnotowano także spadek bezrobocia wśród osób młodych, co jest wynikiem wprowadzonych reform. Nadal jednak jest ono stosunkowo wysokie, co wymaga kontynuowania i rozwijania instrumentów aktywizacyjnych. Poza współpracą w ramach UE, również bilateralna wymiana doświadczeń może być źródłem inspiracji.
Ministrowie Polski i Danii podpisali Wspólne oświadczenie o współpracy i wymianie informacji. Przewiduje ono w szczególności wzmocnienie współpracy służącej zwiększeniu wzajemnego zrozumienia dla przepisów i zasad obowiązujących na rynkach pracy obu krajów. Ma także zwiększyć świadomość podmiotów świadczących usługi i pracowników delegowanych w szczególności poprzez dystrybucję stosownych informacji. Zidentyfikuje wyzwania w zakresie swobodnego przepływu osób i delegowania pracowników.
Źródło: www.mpips.gov.pl, stan z dnia 10 kwietnia 2015 r.