Stan zdrowia psychicznego wśród pracowników brytyjskich ulega pogorszeniu, tak wynika z sondażu specjalistów HR magazynu People Management. Jego wyniki sugerują, że wysiłki przedsiębiorstw w celu zmniejszenia stresu, depresji i związanych z tym problemów zdrowotnych mogą być bezskuteczne.

Prawie połowa (43%) z 391 czytelników, którzy wzięli udział w ankiecie na temat zdrowia psychicznego w lipcowym wydaniu People Management odniosła wrażenie, że ogólny poziom dobrostanu psychicznego wśród ich pracowników pogorszył się w ciągu ostatnich dwóch lat. Tylko 15% stwierdziło, że samopoczucie pracowników poprawiło się, a 51% stwierdziło, że liczba dni roboczych utraconych z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym wzrosła w tym samym okresie. Stres, który pojawia się w 88% przedsiębiorstw, skutkuje depresją (85%) i niepokojem (83%) i są to najczęstsze przejawy złego stanu zdrowia psychicznego. Wyniki badań wskazują jednakowoż na niezdolność do rozwiązania podstawowych przyczyn złego stanu zdrowia psychicznego.

Z problemem poradził sobie gigant spożywczy - koncern Mars, wprowadzając warsztaty odporności, aby pomóc w radzeniu sobie w zmieniającym się świecie, identyfikacji źródeł ich stresu i wypracować mechanizmy większego poczucia kontroli nad swoim życiem. Dzięki temu u pracowników problemy zdrowotne w sferze psychiki prawie zniknęły, a pracownicy nie tylko wykazywali lepszy sen i zmniejszenie poziomu lęku, ale także lepszą wydajność pracy i produktywność.

Jednak zdaniem dr Jill Miller, eksperta CIPD, tego rodzaju holistyczne podejście do tematu w firmach jest stosunkowo rzadkie.

Więcej: www.cipd.co.uk/pm/peoplemanagement/b/weblog/archive/2015/06/25/employees-mental-health-getting-worse-say-hr-professionals.aspx