Stan zdrowia psychicznego brytyjskich pracowników ulega pogorszeniu - podaje sondaż specjalistów HR magazynu People Management. Wyniki sondażu sugerują, że wysiłki przedsiębiorstw mające na celu zmniejszenie stresu, depresji i związanych z nimi problemów zdrowotnych mogą być bezskuteczne.

Prawie połowa (43 proc.) z 391 czytelników People Management , którzy wzięli udział w badaniu na temat zdrowia psychicznego, odnosi wrażenie, że ogólny poziom dobrostanu psychicznego wśród ich pracowników pogorszył się w ciągu ostatnich dwóch lat. Tylko 15 proc. ankietowanych twierdzi, że samopoczucie pracowników poprawiło się, a 51 proc. uważa, że liczba dni roboczych utraconych z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym wzrosła w tym okresie. Stres – który pojawia się w 88 proc. przedsiębiorstw - skutkuje depresją (85 proc.) i niepokojem (83 proc.), które są najczęstszym przejawem złego stanu zdrowia psychicznego. Wyniki badań wskazują jednak na niezdolność do rozwiązania podstawowych przyczyn tego problemu.

Z problemem poradził sobie jednak gigant z branży FMCG - koncern Mars - wprowadzając warsztaty odporności pomagające radzić sobie w zmieniającym się świecie, identyfikować źródła stresu i wypracować mechanizmy zwiększające poczucie kontroli nad własnym życiem. Dzięki warsztatom problemy związane ze zdrowiem psychicznym prawie zniknęły, a pracownicy nie tylko wykazywali lepszy sen i zmniejszony poziomu lęku, ale także lepszą wydajność pracy i produktywność.

Zdaniem dr Jill Miller, eksperta CIPD, tego rodzaju holistyczne podejście do tematu w firmach jest niestety stosunkowo rzadkie.

Więcej: www.cipd.co.uk/pm/peoplemanagement/b/weblog/archive/2015/06/25/employees-mental-health-getting-worse-say-hr-professionals.aspx

Źródło: www.cipd.co.uk, stan z dnia 20 stycznia 2016 r.