Gdzie ofert pracy jest najwięcej?
W lipcu 2016 r. w województwie Mazowieckim oferty pracy stanowiły ponad 15 proc. wszystkich ofert dostępnych w kraju. Rozmieszczenie regionalne ofert pracy nie uległo dużym zmianom - Mazowsze, Małopolska, Dolny Śląsk oraz Wielkopolska stale utrzymują się w czołówce w skali kraju.
Podkarpacie, Podlasie, jak i Opolszczyzna to najgorsze regiony pod względem ilości ogłoszeń w rankingu wojewódzkim.
Od stycznia do maja br., nie zaobserwowano dużych wahań ilości ofert pracy w skali miesiąca (do 8 proc.), natomiast w czerwcu na rynku pojawiło się o blisko 20 proc. ofert pracy więcej niż miesiąc wcześniej. Sezon letni charakteryzuje się dużym zapotrzebowaniem na pracowników tymczasowych wśród pracodawców, jak i dużym popytem na prace sezonową, szczególnie wśród młodzieży i świeżych absolwentów.
Polecamy: Agencje pracy tymczasowej nie tracą na popularności
Jakiej pracy szukają najczęściej Polacy?
Najpopularniejsze hasła wyszukiwania to niezmiennie 'spawacz' oraz 'kierowca', które od początku tego roku znajdują się w pierwszej piątce najczęściej występujących haseł. W pierwszej piątce znalazły się również 'psycholog', 'elektryk' czy 'pielęgniarka'.
Od czerwca 2016 r. można zaobserwować stały wzrost w liczbie ofert pracy dostępnych na rynku. Trend wzrostowy (niemal 20 proc. z maja na czerwiec; 10 proc. z czerwca na lipiec) uzasadniają nie tylko oferty pracy letniej, czy sezonowej, ale również stale rosnąca liczba stanowisk dla stażystów i praktykantów.