Podstawą problemu prawnego była nietypowa sytuacja Jana K., który przez większość swego życia zawodowego pracował na kolei jako maszynista lokomotywy. Jednak od czerwca 1985 r. do grudnia 1986 r. korzystając z urlopu bezpłatnego w swoim macierzystym zakładzie został zatrudniony na budowie eksportowej w Iraku. Tam tez wykonywał zawód maszynisty.

Wniosek o pomostówkę
Jan K. w 2009 roku złożył wniosek o emeryturę pomostową, ale ZUS mu jej odmówił. W wyroku z 20 lipca Sąd Okręgowy przyznał Janowi K. prawo do emerytury od 25 stycznia 2010 r.
Następnie ZUS wydał ponownie decyzję o ustaleniu kapitału początkowego. Podstawę wymiaru kapitału określono na 1 343 zł i przyjęto 279 miesięcy okresów składowych i jeden miesiąc nieskładkowy. Do wysokości kapitału początkowego nie wliczono jednak czterech miesięcy po powrocie z kontraktu zagranicznego, w którym to czasie wnioskodawca korzystał z urlopu bezpłatnego. W konsekwencji ZUS przyznał 3 listopada 2010 r. prawo do emerytury pomostowej.
Jan K. odwołał się od tej decyzji i prosił o ponowne obliczenie świadczenia, gdyż nie uwzględniono w niej przelicznika 14 miesięcy za każdy rok pracy na lokomotywie oraz wykluczono urlop wypoczynkowy po kontrakcie w Iraku.
ZUS odmówił, więc sprawą zajął się Sąd Okręgowy. Sąd uznał żądanie za bezzasadne. Sąd stwierdził, że okres zatrudnienia na kolei wymieniony w art.43 ust.2 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych należy obliczać przy ustaleniu kapitału początkowego , w taki sam sposób jak przy ustaleniu prawa do emerytury kolejowej lub emerytury w powszechnym wieku emerytalnym. Zdaniem sądu praca powinna być świadczona w kolejowych jednostkach organizacyjnych w Polsce, a tego warunku skarżący nie spełnił.
Sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, który powziął poważne wątpliwości interpretacyjne i zadał Sądowi Najwyższemu pytanie: Czy przy ustalaniu kapitału początkowego zgodnie z art. 174 ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t. j. Dz. U. z 2009 r., Nr 153, poz. 1227 ze zm.) można zastosować przelicznik, o którym mowa w art. 43 ust. 2 cytowanej ustawy?

Uchwała SN
Sąd Najwyższy w uchwale z 4 grudnia 2013 r. orzekł, że do okresów składkowych przy ustalaniu kapitału początkowego nie stosuje się przelicznika zatrudnienia na kolei ( wymienionego w art. 43 ust.2 ustawy o rentach i emeryturach z FUS).
Sędzia Jerzy Kużniar uzasadnił te uchwałę tym, że SN miał na uwadze dwa spojrzenia na sporny przepis. Ustalenie kapitału początkowego ma wpływ na wysokość emerytury, dotyczy okresów ubezpieczania sprzed wejścia w życie obowiązującej obecnie ustawy o emeryturach i rentach z FUS dla ubezpieczonych do dnia 31 grudnia 1998 r.
Art.174 tej ustawy różnicuje pracowników w zależności od ich statusu. Nieskładkowe okresy bierze się z art.7 ust.1 pkt.5, które są liczone inaczej niż inne okresy składkowe ( to jest 1/3 okresów).
W ocenie SN brak podstaw prawnych, aby zasady dotyczące tylko ustalania prawa do emerytury kolejowej stosować do wyliczenia kapitału początkowego. Gdyby ustawodawca przewidział taką możliwość, to byłoby możliwe - dodał sędzia Kuźniar.
Sygnatura akt II UZP 7/13, uchwała 3 sędziów Izby Pracy SN