Za przyjęciem ustawy bez poprawek zagłosowało 85 senatorów. Nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dostosowuje prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z maja zeszłego roku. Chodzi o przepisy dotyczące ustalania podstawy wymiaru zasiłków chorobowych i macierzyńskich dla przedsiębiorców ubezpieczonych krócej niż miesiąc.
W myśl ustawy w przypadku, gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego podlegania ubezpieczeniu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, podstawę wymiaru zasiłku stanowić będzie pełna zadeklarowana kwota, stanowiąca podstawę wymiaru składek, nieograniczona do faktycznie przepracowanych dni miesiąca. Dotychczas tą podstawą była deklarowana kwota zmniejszona proporcjonalnie do przepracowanych dni miesiąca.
W przypadku pracowników podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie, które pracownik osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy, nawet jeśli niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego.
Ustawa wprowadza podobne zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego do wszystkich grup ubezpieczonych niebędących pracownikami, jak w przypadku ubezpieczonych będących pracownikami.
Ustawa objęła także inne zasiłki wypłacane na podstawie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego.
Projekt nowelizacji przygotował Senat.