Senat rozpatrzył ustawę wprowadzającą urlop rodzicielski
\

W pierwszym dniu 34. posiedzenia Senat rozpatrzył ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, wprowadzającą roczny, płatny urlop po urodzeniu dziecka.

Z dobrodziejstwa ustawy będą mogli skorzystać rodzice dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 r. Zgodnie z nowelizacją tym rodzicom przysługiwać będzie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu będą mogli korzystać, w sposób elastyczny, rodzice dziecka. Wydłużony, płatny urlop ma obejmować nie tylko rodziców zatrudnionych na etatach, ale wszystkich, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe, czyli także pracujących na umowach zleceniach i samozatrudnionych. Ustawa wejdzie w życie 17 czerwca.

Przedmiotem obrad Senatorów była również ustawa o zmianie ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Był to rządowy projekt. Stanowiąca wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego ustawa wprowadza regulację, zgodnie z którą pracownicy korzystający z urlopu macierzyńskiego, a także z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, będą zwolnieni z obowiązku przepracowania u danego pracodawcy co najmniej sześciu miesięcy w roku kalendarzowym jako warunku nabycia prawa do rocznego wynagrodzenia. Ponadto katalog przypadków wyłączających stosowanie tej zasady zostanie rozszerzony również o korzystanie z urlopu ojcowskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Obydwie ustawy będą przedmiotem głosowań w dniu 6 czerwca.

Opracowanie: Weronika Adamczyk

Źródło: www.senat.gov.pl, stan z dnia 5 czerwca 2013 r.

Data publikacji: 5 czerwca 2013 r.