Senat przyjął ustawę wprowadzającą urlop rodzicielski
\

Na zakończonym wczoraj 34. posiedzeniu Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy – Kodeks pracy, uchwaloną przez Sejm 28 maja 2013 r. Ustawa, począwszy od 17 czerwca 2013 r., wprowadza nowy urlop rodzicielski.

Po wejściu w życie nowelizacji rodzicom będą przysługiwały 52 tygodnie urlopu, a w wypadku porodu mnogiego – nawet 71 tygodni, w zależności od liczby dzieci. Na urlop ten będą składały się: 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego (dotychczas 4 tygodnie) i 26 tygodni tzw. urlopu rodzicielskiego. Długość urlopu rodzicielskiego jest stała, bez względu na liczbę dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Z dodatkowego i rodzicielskiego urlopu na równych prawach będą mogli korzystać ojciec i matka.

Płatny roczny urlop ma przysługiwać wszystkim rodzicom dzieci urodzonych w 2013 r., nie tylko zatrudnionym na etatach, ale też wszystkim, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe, czyli także pracującym na podstawie umowy-zlecenia i samozatrudnionym.

Przewidziano też możliwość łączenia pracy na część etatu, ale nie więcej niż pół, z korzystaniem z tych urlopów. Wtedy pracownik otrzyma połowę zasiłku macierzyńskiego.

Zmiany dotyczą również wysokości wynagrodzeń wypłacanych rodzicom w czasie urlopów i sposobu składania wniosków o nie. Rodzic, który zdecyduje się na półroczny pobyt z dzieckiem, będzie otrzymywał 100% pensji. Jeśli zechce przedłużyć urlop o kolejne pół roku, jego wynagrodzenie wyniesie 60% pensji. Z kolei rodzicowi, który chciałby od razu skorzystać z rocznego urlopu, będzie przysługiwało 80% wynagrodzenia.

Nowelizacja zmienia również przepisy dotyczące 3-letniego urlopu wychowawczego, który będzie można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 5. roku życia, a nie – jak obecnie – 4. roku życia.

Ze wszystkich urlopów związanych z pełnieniem funkcji rodzicielskich na zasadach przewidzianych dla pracowników będą mogli korzystać funkcjonariusze służb mundurowych i żołnierze zawodowi.

Opracowanie: Weronika Adamczyk

Źródło: www.senat.gov.pl, stan z dnia 7 czerwca 2013 r.

Data publikacji: 7 czerwca 2013 r.