Na zakończonym wczoraj posiedzeniu Sejm przyjął nowelizację ustawy o służbie cywilnej, z poprawkami zaproponowanymi przez posłów z Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Radę Służby Cywilnej zastąpi Rada Służby Publicznej, która, podobnie jak RSC, ma działać przy Prezesie Rady Ministrów jako organ opiniodawczo-doradczy. Dziś nad ustawą pracuje Senat.

Nowa Rada ma liczyć od 7 do 9 członków, powoływanych przez premiera, a jej kadencja ma być czteroletnia. Szefa Służby Cywilnej będzie powoływać i odwoływać premier.

Nowelizacja obejmie osoby zatrudniane na stanowiskach dyrektora generalnego, kierujące departamentami i komórkami równorzędnymi w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministerstwach i urzędach centralnych, a także m.in. osoby kierujące wydziałami lub komórkami równorzędnymi w urzędach wojewódzkich. Zgodnie z nowymi przepisami, osoby te mają być powoływane zgodnie z procedurami przewidzianymi w Kodeksie pracy.

Osoby zajmujące wyższe stanowiska w służbie cywilnej, w tym kierownicze stanowiska w służbie zagranicznej, mają zakończyć pracę po 30 dniach od wejścia w życie proponowanych zmian. Nie będzie to dotyczyć osób, którym zostaną zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy, jeśli je zaakceptują. Odchodzące osoby mogą liczyć na odprawy uzależnione od stażu pracy, w wysokości od jednego do trzech wynagrodzeń.

Postępowania dotyczące naboru wszczęte na podstawie dotychczasowych przepisów nie będą kontynuowane.

Przyjęte przez Sejm rozwiązania są dziś przedmiotem prac w Senacie.

Opracowanie: Agnieszka Zatyka-Szlachcic, RPE WK

Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 31 grudnia 2015 r.