Ruszają badania poziomu stresu w pracy
\

Pierwsze w Polsce kompleksowe badanie zagrożeń psychospołecznych w pracy obejmie ponad 7 tys. pracowników (po 3,5 tys. kobiet i mężczyzn) z przedsiębiorstw będących w trakcie zmian organizacyjnych. Badane sektory to m.in. ochrona zdrowia, transport, handel i energetyka.

Zastosowana w czasie badań metodologia oraz wyniki posłużą do oceny skali narażenia na czynniki psychospołeczne w różnych branżach. W ramach projektu powstanie przeznaczony dla pracowników i pracodawców portal Obserwatorium Ryzyka Psychospołecznego, a także Centralny Rejestr Zagrożeń Psychospołecznych (CRZP). Według danych z 2007 r. w krajach Unii Europejskiej ponad 40 milionów pracujących cierpi z powodu stresu w miejscu pracy, a leczenie chorób związanych ze stresem zawodowym szacuje się na ok. 20 miliardów Euro (Leka, Cox, 2008). Z badań Extender DISC 2009 wynika, że polscy pracownicy należą do najbardziej zestresowanych na świecie, a wg Raportu ZUS "Absencja chorobowa w 2008 r." zaburzenia psychiki i zachowania, to po neurologicznych i nowotworach trzecia przyczyna absencji chorobowej liczona ilością dni zwolnienia lekarskiego. Mimo to, dotychczas nie przeprowadzono żadnych kompleksowych badań, na temat skali ryzyka psychospołecznego w różnych branżach.

NSZZ "Solidarność" po raz pierwszy realizuje tego typu projekt. Badania pracowników w firmach objętych procesami zmian organizacyjnych to część innowacyjnego projektu realizowanego przez NSZZ „Solidarność” w partnerstwie z Instytutem Medycyny Pracy w Łodzi pt.: "Wpływ poprawy psychospołecznych warunków pracy na ograniczenie kosztów ekonomicznych w firmach przechodzących procesy modernizacyjne i adaptacyjne - projekt badawczy".

Opracowanie: Weronika Adamczyk

Źródło: www.solidarnosc.org.pl, stan z dnia 31 sierpnia 2012 r.

Data publikacji: 31 sierpnia 2012 r.