Przystąpienie do projektu nie wymaga żadnych formalności, wystarczy zgłoszenie pracownika za pośrednictwem strony internetowej www.feuer.pl/darmowe-szkolenia-zus, mailowo pod adresem szkolenia.zus@feuer.pl lub telefonicznie pod numerem 790 377 329 albo 22 618 64 35. Liczba miejsc jest ograniczona. O udziale w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń.

Zgodnie ze statystyką GUS (opracowanie sygnalne MONITORING RYNKU PRACY, Wypadki przy pracy w 2014 r., www.stat.gov.pl.) branża budowlana jest najbardziej narażona na wypadki przy pracy. Tylko w 2014 roku ponad 130 osób straciło życie na budowie lub doznało ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

9 na 10 wypadków przy pracy spowodowane jest brakami wiedzy pracownika lub jego przełożonego w zakresie bezpieczeństwa. Ciągle jeszcze znaczna część pracowników uczy się wyłącznie poprzez obserwację i naśladowanie a nie poprzez odpowiednio dobrany i dopasowany system szkoleń. Dlatego w ramach działań Departamentu Prewencji i Rehabilitacji ZUS powstał ogólnopolski projekt darmowych szkoleń bhp dla pracowników branży budowlanej, który mamy przyjemność realizować – zaznacza mgr inż. Ireneusz Świerczprezes i główny specjalista BHP w firmie FEUER sp. z o.o realizatora cyklu darmowych szkoleń ZUS.

Bezpłatne szkolenia odbędą się w 16 miastach wojewódzkich. W każdym mieście będzie dostępnych 200 miejsc dla pracowników branży budowlanej. Łączenie w całej Polsce ZUS sfinansuje szkolenia bhp dla 3 200 pracowników branży budowlanej. Proponowane w projekcie szkolenie jest obowiązkowym szkoleniem bhp, które powinien odbyć każdy pracownik budowy, zależnie od warunków pracy co roku lub co trzy lata. Program szkolenia przygotowało „Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie”, które objęło patronatem cały projekt. Program obejmuje swoim zakresem najważniejsze zagadnienia bezpieczeństwa podczas wykonywania prac budowlanych,  m.in. praca w wykopach, praca na wysokości, ratownictwo i zasady pierwszej pomocy,  praca przy liniach energetycznych.

Rzetelne szkolenie, dodatkowo poprowadzone w niebanalny sposób, to ogromna szansa na zwiększenie wiedzy i świadomości pracowników z zakresu BHP. To także podstawa późniejszego bezpieczeństwa na każdej realizowanej budowie w Polsce - podkreśla Jerzy Werle, prezes zarządu Warbud S.A., który od tego roku przejął prezydencję w Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie.

Trenerami będą wykładowcy z firmy FEUER sp. z o.o., którzy już wcześniej uzyskali akredytację zarówno merytoryczną, jak i warsztatową Porozumienia. Szczegółowy harmonogram szkoleń  dostępny jest na stronie www.feuer.pl/darmowe-szkolenia-zus.

Źródło: FEUER sp. z o.o./ materiały prasowe Compass PR