Odpowiedź: rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron nie pozbawi pracownicy prawa do zasiłku macierzyńskiego.

Uzasadnienie: zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 i ust. 5 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: z 2014 r. poz. 159) – dalej u.ś.p. zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu rodzicielskiego.

Pracownica, która urodzi dziecko w okresie zatrudnienia, a więc w czasie gdy objęta jest ubezpieczeniem chorobowym, nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego i nie traci tego prawa nawet gdy w trakcie pobierania zasiłku dojdzie do rozwiązania umowy o pracę (niezależnie od trybu rozwiązania umowy).

Jeżeli więc w trakcie urlopu macierzyńskiego na wniosek pracownicy umowa o pracę zostanie rozwiązana na mocy porozumienia stron, to pracownica zachowa prawo do zasiłku macierzyńskiego za pozostały okres urlopu macierzyńskiego, a także za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, jeżeli wnioskowała o te urlopy.

Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.