Jak podało MPiPS, jeszcze rok temu stopa bezrobocia wynosiła 12,5 proc.

Dane te odpowiadają tendencjom przyjętym w założeniach do projektu budżetu na 2016 rok zaakceptowanym we wtorek przez rząd. Zgodnie z założeniami przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej wzrośnie o 0,8 proc. (wobec 0,9 proc. w br.), a stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2016 r. roku wyniesie 9,8 proc. (wobec przewidywanego wskaźnika w wysokości 10,5 proc. na koniec tego roku).

"Maj to kolejny miesiąc spadku bezrobocia. W urzędach pracy zarejestrowanych było 282,4 tys. osób mniej niż przed rokiem. Wszystko wskazuje na to, że w okresie wakacyjnym bezrobocie spadnie do wartości jednocyfrowej" – poinformował Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Podkreślał też, że dziś praca przestała być celem samym w sobie. "Gdy zostawałem ministrem, najczęściej pojawiającym się pytaniem było gdzie znaleźć pracę?, dziś dużo częstszym pytaniem jest: co z tą płacą?" - mówił. Jak zadeklarował, będzie zabiegać o podnoszenie wynagrodzeń. "Polska musi konkurować jakością, innowacyjnością, starannością wykonania produktów i usług, a nie tanią siłą roboczą" - przekonywał.

Z kolei wiceminister pracy Jacek Męcina dodał, że "śmiesznym byłoby, gdybyśmy przy dużym poziomie bezrobocia mówili o jakości pracy". "Dziś jednak możemy mówić o tym głośno. Za 2-3 miesiące to jednocyfrowe bezrobocie jest pewne" - ocenił.

Czytaj: W kwietniu odnotowano spadek bezrobocia we wszystkich województwach 

Jak podało MPiPS, w maju liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się o 77,9 tys. w porównaniu z kwietniem br. Bezrobocie spadło we wszystkich województwach. Największy spadek odnotowano w woj. pomorskim (5,8 proc.), zachodniopomorskim (5,6 proc.) oraz podkarpackim (5,4 proc.).

"Spadek bezrobocia to tendencja stała i to we wszystkich regionach Polski. Walkę z bezrobociem toczymy wielotorowo i przynosi to widoczne efekty. Sytuacja polskich rodzin z miesiąca na miesiąc poprawia się" – ocenił Kosiniak-Kamysz.

Według MPiPS, firmy coraz chętniej zatrudniają nowych pracowników. W maju pracodawcy zgłosili do urzędów 120,9 tys. miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o 9,7 tys. więcej niż przed miesiącem. Najwięcej miejsc pracy zgłoszono na Śląsku (13,7 tys.), na Mazowszu (13,4 tys.) oraz w Wielkopolsce (11,7 tys.).

Stopa bezrobocia rejestrowanego w maju wyniosła 10,8 proc. i w porównaniu do kwietnia zmniejszyła się o 0,4 pkt. proc. Spadek odnotowano we wszystkich województwach. Najsilniejszy w woj. warmińsko-mazurskim oraz zachodniopomorskim – o 0,7 pkt. proc.

"Bardzo optymistyczne sygnały płyną z tych województw, w których stopa bezrobocia jest największa. Chociaż borykają się one z dużą liczbą poszukujących pracy to jednak spadek bezrobocia jest tu największy" – dodał minister Kosiniak-Kamysz.

W pięciu województwach - dolnośląskim, małopolskim, mazowieckim, śląskim i wielkopolskim - bezrobocie spadło do wartości jednocyfrowej.

(PAP)

mww/ rbk/ mag/