Jak jest dzielona składka emerytalna?
Składka emerytalna, w wysokości 19,52 proc. uposażenia, w przypadku wyboru OFE jest dzielona następująco: 12,22 proc. trafia do I filara ZUS, 4,38 proc. do II filara ZUS i 2,92 proc. do II filara OFE.
W przypadku wyboru ZUS 12,22 proc. trafia do I filara, a 7,3 proc. do II filara zakładu.
Jak można poinformować ZUS o zmianie decyzji w sprawie przekazywania składki do OFE albo zewidencjonowania jej na subkoncie w ZUS?
W tym celu należy przekazać do ZUS „Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych”.
Można je złożyć osobiście w placówce ZUS, za pośrednictwem Poczty Polskiej, drogą elektroniczną - przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE) lub korzystając z urzędomatów.
Oświadczenia są dostępne w placówkach ZUS i na stronie internetowej ZUS, oraz na Platformie Usług Elektronicznych (po zalogowaniu).
Kto może złożyć oświadczenie z dyspozycją o przekazywaniu części składki do OFE?
Oświadczenie z dyspozycją o przekazywaniu części składki do otwartego funduszu emerytalnego mogą złożyć: ubezpieczeni-członkowie OFE, którzy w oknie transferowym w 2014 r. nie złożyli oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE i nie są w wieku niższym o 10 lat od wieku emerytalnego oraz ubezpieczeni, którzy nie są członkami OFE, a całość ich składki na drugi filar jest ewidencjonowana na subkoncie w ZUS.
Jak należy wypełnić oświadczenie z dyspozycją o przekazywaniu części składki do OFE?
Podejmując taką decyzję ubezpieczony powinien wypełnić jedynie blok I, II i III oświadczenia - nie należy wypełniać bloku IV.
Wypełniając blok III oświadczenia ubezpieczony może określić: czy chce, aby jego składka była przekazywana do OFE, którego jest członkiem, czy też chciałby aby jego składka była przekazywana do innego OFE i w tym przypadku powinien zaznaczyć pole przy właściwej nazwie otwartego funduszu emerytalnego.
Zaznaczenie w oświadczeniu nazwy OFE nie jest równoznaczne z zawarciem umowy z funduszem. Dopiero zawarcie umowy ze wskazanym w oświadczeniu OFE będzie skutkowało rozpoczęciem procesu przekazywania składek do tego funduszu.
Od kiedy składki będą przekazywane do OFE?
W przypadku złożenia oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE pierwszą możliwą do przekazania będzie składka opłacona za lipiec 2016 r.
Zobacz też: Tusk: przy wyborze między ZUS a OFE, zostałbym w ZUS
Kto może złożyć świadczenie z dyspozycją o zewidencjonowaniu składki na subkoncie w ZUS?
Mogą to zrobić ubezpieczeni, którzy mają obecnie przekazywaną składkę do OFE i nie są w wieku niższym o 10 lat od wieku emerytalnego.
Jak należy wypełnić oświadczenie z dyspozycją o zewidencjonowaniu składki na subkoncie w ZUS?
Podejmujący taką decyzję powinni wypełnić jedynie blok I, II i IV oświadczenia - nie należy wypełniać bloku III.
Od kiedy składki będą przekazywane do ZUS?
Po złożeniu oświadczenia o ewidencjonowaniu składki na subkoncie w ZUS - pierwszą zewidencjonowaną składką będzie ta opłacona za miesiąc, w którym złożone zostanie oświadczenie.
Co mają robić osoby dopiero rozpoczynające pracę?
Ubezpieczeni, którzy po raz pierwszy zostaną zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych mogą (ale nie mają takiego obowiązku) zawrzeć umowę z OFE w ciągu 4 miesięcy licząc od daty powstania obowiązku ubezpieczeń. W przypadku, gdy umowa nie zostanie zawarta w ustawowym terminie, całość składki na II filar jest ewidencjonowana na subkoncie w ZUS (w wysokości 7,3%).
Co należy zrobić, gdy nie chcemy zmieniać dotychczasowego sposobu podziału składki emerytalnej?
Jeśli nie chcemy dokonywać żadnych zmian, nie składamy żadnego oświadczenia.
Kiedy będzie kolejne okno transferowe?
Okno transferowe otwierane jest co cztery lata, zatem możliwość następnych zmian przypadnie w 2020 roku.