W Polsce łączne wydatki na przywileje emerytalne i renty wynoszą blisko 40 mld złotych i ich ograniczenie, racjonalizacja lub likwidacja – jest niezbędna, a brak zmian dostosowawczych spowoduje sytuację, w której należy się spodziewać masowego przechodzenia na renty od 2013 r.
Jak zauważa minister ds. ubezpieczeń społecznych Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC dr Wojciech Nagel poparcie, które BCC przekazało na rzecz przyjęcia kompromisu w sprawie emerytur, było warunkowe i zawierało rekomendację podjęcia problematyki ograniczania i likwidacji przywilejów emerytalnych. Do dziś nie podjęto żadnych działań. Podtrzymywane są szczególne przywileje funkcjonariuszy, ponieważ będą oni jak dotychczas nabywali prawo do wczesnej emerytury z budżetu państwa w ramach odrębnego systemu zaopatrzeniowego. Zapowiadane przez rząd ich włączanie do systemu powszechnego o ubezpieczeniowym charakterze nie nastąpi, gdyż głębsze zmiany hamowane są przez związki zawodowe służb mundurowych. Wydatki państwa na jego finansowanie w 2010 r. wyniosły 11,5 mld zł, a zasięgiem świadczeń objętych pozostaje 348 tys. funkcjonariuszy, żołnierzy zawodowych i członków ich rodzin.
BCC zwraca się o włączenie w problematykę stanowienia i istniejącego prawa w zakresie zabezpieczenia społecznego Rzecznika Praw Obywatelskich i Trybunału Konstytucyjnego. Dotyczy to w szczególności prawa emerytalnego, które uprzywilejowuje wiele grup zawodowych. BCC apeluje także o ponowne wprowadzenie problematyki rentowej do prac rządu i Komisji Trójstronnej.
Źródło: www.bcc.org.pl, stan z dnia 6 kwietnia 2012 r.