Badanie przeprowadzone w styczniu br. przez Kantar TNS Polska na zlecenie Brain Embassy miało na celu uzyskanie odpowiedzi na pytania, jak mieszkańcy Polski lubią i jak chcieliby pracować oraz czy są już gotowi na zmieniające się na całym świecie sposoby pracy. Uzyskane wyniki potwierdziły, że duża część pracujących Polaków jest gotowa na zmiany.

Co jest najważniejsze w pracy?

Najistotniejsza dla badanych pracowników okazała się atmosfera pracy, właściwe warunki pracy oraz wygodny dojazd do biura. Natomiast wśród najmniej ważnych aspektów pracy znalazły się: prestiż budynku, lokalizacja w pobliżu przedszkoli/szkoły i dostęp do stołu pingpongowego czy konsoli gier. Dla niektórych pracowników ważne były takie aspekty środowiska pracy jak wyodrębnione w biurze miejsca relaksu, lokalizacja w pobliżu punktów gastronomicznych, dostęp do sprzętów typu stoły pingpongowe, konsole do gier czy możliwość kontaktu z innymi ludźmi.

Chcesz dowiedzieć się jaki jest najbardziej pożądany przez młodych pracowników benefit? Dowiesz się tego podczas jednego z wystąpień podczas największej bezpłatnej konferencji HR - HR TECH Summit 2017 r. już 27 kwietnia!

Ponad połowa Polaków byłaby skłonna do zmiany miejsca pracy

Więcej niż co drugi Polak byłby skłonny zmienić biuro, w którym pracuje. Najliczniejszą grupą (64%) deklarującą chęć zmiany są osoby młode między 25 a 40 rokiem życia, natomiast najmniej skłonne do zmiany są osoby powyżej 50 r.ż. (36%). Zdecydowana większość, bo aż 77% osób chciałaby mieć swoje stałe uporządkowane biurko do pracy, laptop, lampkę oraz ergonomiczne krzesło. Im młodsi respondenci, tym częstsze wskazanie potrzeby wygodnego fotela z podnóżkiem. Aż 23% osób 25-30 lat wybrało tę odpowiedź w porównaniu do jedynie 11% osób w wieku 51 lat i więcej. Osoby pracujące najczęściej z domu częściej niż pozostali wskazały na wygodny fotel z podnóżkiem, natomiast pracownicy spędzający większość czasu w biurze częściej niż pozostali wybrali uporządkowane biurko.

[-DOKUMENT_HTML-]

Elastyczne formy pracy

Coraz bardziej popularna wśród pracowników jest praca z domu tzw. home office. Ponad jednej trzeciej badanych zdarza się pracować z domu, a 36% osób przyznaje się do tego, że w wolnym czasie często zajmuje się obowiązkami zawodowymi (aż 28% osób pracuje w weekendy).

Chcielibyśmy zaczynać pracę wcześnie rano

Dwóch na trzech badanych najchętniej rozpoczynałaby pracę o godz. 7.00 lub 8.00 rano (67%). Jednak osoby pracujące głównie w domu, chętniej niż pozostali, zaczynałyby pracę zdecydowanie później - o godz. 10.00. Więcej niż co drugi badany deklaruje, że efektywnie pracuje jedynie przez 4-6 h w ciągu dnia. Ponad 40% osób badanych twierdzi, że przy biurku pracuje 5-7 h w ciągu dnia. Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni deklarują, że spędzają przy biurku powyżej 7 h. Mężczyźni natomiast częściej deklarują, że przy biurku spędzają 3-5 h dziennie.

Efektywność w pracy

Dobrą efektywność w pracy większość osób osiąga dzięki dobrze sprecyzowanemu zadaniu do wykonania (65%). Kolejnymi aspektami, dzięki którym Polacy są efektywni w pracy są: możliwość wyznaczania sobie samemu tempa pracy (61%) oraz praca w lubianym przez siebie zespole (50%). Blisko połowa badanych twierdzi, że najlepiej im się pracuje, kiedy nikt ich nie pogania i nie czują presji. Te same elementy okazały są najważniejsze, gdy badani musieli wskazać, jak lubią pracować.

Źródło: The Brain Embassy