"Poprzedni miesiąc luty do marca to był spadek o 0,3 punktów procentowych. Jeżeli będą jeszcze lepsze wyniki, będzie to potwierdzało znakomitą sytuację na rynku pracy" - powiedziała Elżbieta Rafalska w "Sygnałach Dnia".

"Te miesiące letnie są czasem skokowego wzrostu prac sezonowych i prognozujemy niższe bezrobocie na koniec roku" - uważa szefowa MRPiPS.

Chcesz wiedzieć więcej co nas czeka do końca 2018r. w trendach HR? Zapraszamy na największą bezpłatną konferencję HR - HR Tech Summit 2017 r. - już 27 kwietnia!

Rafalska powiedziała, że rozważany jest pomysł podniesienia zaiłku dla bezrobotnych. "Taki pomysł jest rozważany, ale decyzja nie jest podjęta. Wysokość zasiłku dla osób bezrobotnych jest jednym z najniższych zasiłków i wypłacana jest stosunkowo krótko - struktura osób zarejestrowanych a uprawnionych jest niewielka - to jest 15-18 proc. Jest świetna sytuacja na rynku pracy i łatwiej można ją znaleźć" - powiedziała.

Rafalska odniosła się również do pomysłu dalszego zwiększania płacy minimalnej i stawki godzinowej do 13,3 zł, a płacy o 49 zł. "Mówimy o tej waloryzacji - podniesienie płacy minimalnej do 2000 zł jakoś nie wstrząsnęło rynkiem pracy. Okazało się, że był to bardzo dobry ruch. Dzisiaj wynagrodzenia rosną szybciej niż można było się spodziewać, a stawka godzinowa jest przestrzegana"  - mówiła Rafalska. (PAP)

[-DOKUMENT_HTML-]