Połączenie wieku z długością okresu składkowego oraz umożliwienie wyboru pomiędzy emeryturą a dalszą pracą ma być podstawą reformy emerytalnej, którą zapowiedział prezydent elekt Andrzej Duda.

Prezydent elekt zapytany w czwartek w RMF FM o swoje zapowiedzi wyborcze dotyczące zmiany przepisów podwyższających wiek emerytalny do 67 lat zapowiedział, że nie jest to prosty powrót do poprzedniego rozwiązania, ale połączenie wieku z długością okresu składkowego.

"Do tego można sprowadzić ten plan. Proszę też pamiętać o tym, że podpisałem porozumienie z Komisją Krajową Solidarności. Oni mają swój pomysł na rozwiązanie tej kwestii. Podobnie OPZZ - też ma swoją propozycję, zresztą zbliżoną treściowo do tego, co proponuje Solidarność. Nad tym z pewnością usiądziemy. To nie jest prosty powrót do poprzedniego rozwiązania, bo to jest połączenie wieku z długością okresu składkowego. Dziś jest to proponowane przez Solidarność na 40 lat, 40 lat składkowych, i wiek, więc raczej w tym kierunku będzie zmierzało to rozwiązanie" - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent elekt podkreślał: "Ja chcę dać ludziom możliwość wyboru. Jeżeli ktoś chce pracować dłużej - proszę bardzo, może pracować dłużej. To też jest kwestia kosztów. Ja podejrzewam, że wielu ludzi będzie chciało kontynuować zatrudnienie, niekoniecznie na emeryturę przechodzić, zbierając w ten sposób większy kapitał. Natomiast z pewnością będą osoby, które zdecydują się przejść na emeryturę wcześniej. Wiem to, bo rozmawiam. Są tacy, którzy nie mają siły, są tacy, którzy mają inne plany życiowe, np. kobieta, która mówi: "Chciałabym zająć się swoimi wnukami". Takich sytuacji będzie wiele, ale powtarzam: to nie jest tak, że to wygeneruje gigantyczne koszty, bo wszyscy nagle przejdą na emeryturę. Nie, na pewno jest duża grupa ludzi, którzy będą chcieli kontynuować zatrudnienie i ja chcę im dać takie prawo, taką możliwość."

Źródło: www.rmf24.pl, stan z dnia 29 maja 2015 r.