W sprawach pokrzywdzonych przez firmy outsourcingowe udział śledczych jest obowiązkowy. Przybywa takich procesów.

Zasada działania była prosta. Firmy działające jako agencje pracy oferowały przedsiębiorcom obniżenie kosztów zatrudnienia. Dawały trzyletnie zniżki w składkach na ubezpieczenie społeczne (40–60 proc.). Miały za nich płacić część składki i podatki. Nie płaciły. Takich spraw przybywa. Prokuratura Krajowa szczególnie ich pilnuje. Nadzorują je prokuratury regionalne. Pociągnięcie do odpowiedzialności karnej osób uczestniczących w tym przestępczym procederze to niejedyne działania podejmowane przez prokuraturę w związku z działalnością spółki. Wspiera ona też pracowników w postępowaniach o wydanie świadectw pracy, a także zgłoszenia udziału w postępowaniu upadłościowym firmy.

[-DOKUMENT_HTML-]

Po co komu prokurator w sprawie cywilnej?

– Okazuje się bardzo potrzebny – zapewnia Piotr Kosmaty, prokurator Prokuratury Regionalnej w Krakowie. I tłumaczy, że często wobec braku profesjonalnego pełnomocnika radzi pokrzywdzonemu, co ma zrobić przed sądem i jakich wniosków czy czynności unikać. – To bardzo ważne. Wielu pokrzywdzonych nie stać na prawnika – zauważa.

– Przystępujemy do coraz większej liczby spraw nie tylko cywilnych, ale i administracyjnych. W ten sposób wzmacniamy pozycję pokrzywdzonego – potwierdza prok. Bialik.

Źródło: "Rzeczpospolita"