Projekt ustawy ws. funkcjonowania PFRON
\

Celem projektu ustawy ws. Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest zachowanie osobowości prawnej PFRON oraz jego organów – zarządu i rady nadzorczej.

W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy ws. Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, która zagwarantuje dalsze, stabilne funkcjonowanie tego Funduszu. Proponowane zmiany mają pomóc utrzymać sprawdzony system zarządzania środkami Funduszu, czyli gromadzenie wpłat oraz ich wypłatę pracodawcom, samorządom i organizacjom pozarządowym. Pierwsze czytanie ustawy odbyło się dnia 25 lipca br.

W jakim celu stworzono projekt tej ustawy?

Proponowana ustawa sprawi, że z dniem 1 stycznia 2015 roku, Państwowy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie utraci osobowości prawnej. Na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów prawa PFRON jest państwowym funduszem celowym, który posiada osobowość prawną. Sytuacja ta może ulec zmianie z dniem 1 stycznia 2015 r., kiedy wejdą w życie przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. (przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych Dz. U. Nr 157, poz. 1241, z późn. zm.), które będą miały wpływ na funkcjonowania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Zdaniem twórców poselskiego projekt ustawy ws. PFRON, wdrożenie powyższych przepisów, które odbierają osobowość prawną temu funduszowi, może doprowadzić do niekorzystnych zmian w funkcjonowaniu systemu wsparcia osób niepełnosprawnych, zarówno od strony organizacyjnej jak i społecznej. Utrata przez PFRON osobowości prawnej spowoduje, że instytucja ta przestanie być podmiotem praw i obowiązków oraz nie będzie już samodzielną jednostką dysponującą i kontrolującą środki finansowej pomocy publicznej. Zmiany, które wprowadzi ustawa, gwarantują natomiast dalszą działalność Funduszu na dotychczasowych zasadach. Zdaniem wnioskodawców zachowanie osobowości prawnej PFRON do końca 2020 r. jest z punktu widzenia stabilności rynku pracy dla osób niepełnosprawnych sprawą kluczową, ponieważ będzie sprzyjać poczuciu bezpieczeństwa pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne.

Źródło: , stan z dnia 31 lipca 2014 r.

Data publikacji: 31 lipca 2014 r.