Obowiązkowe badania psychologiczne strażników Straży Marszałkowskiej oraz kandydatów do tej służby wprowadziła, wchodząca w życie 1 maja br., ustawa z dnia 30 sierpnia 2013 r. o zmianie ustawy o Biurze Ochrony Rządu (Dz. U. poz. 1270).
Jak wynika z § 3 projektu przedmiotowe badanie obejmuje: 1) określenie sprawności intelektualnej, 2) ocenę osobowości, z uwzględnieniem funkcjonowania psychologicznego w trudnych sytuacjach, 3) określenie dojrzałości społecznej i emocjonalnej. Zakres badania może być poszerzony, jeśli będzie to niezbędne dla prawidłowej oceny funkcjonowania psychologicznego osoby badanej.
Badanie przeprowadza się na podstawie skierowania wystawionego przez Szefa Kancelarii Sejmu przez psychologa upoważnionego na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 576 z późn. zm.). Orzeczenie doręczane jest badanemu. Drugi egzemplarz orzeczenia dołącza się do dokumentacji osoby badanej. W przypadku orzeczenia negatywnego, trzeci egzemplarz doręcza się Szefowi Kancelarii Sejmu.
Od wydanego orzeczenia osobie badanej oraz Szefowi Kancelarii Sejmu przysługuje odwołanie do: 1) wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy, 2) jednostki służby medycyny pracy podmiotów leczniczych utworzonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych albo 3) jednostki służby medycyny pracy podmiotów leczniczych utworzonych przez Ministra Obrony Narodowej.
Zgodnie z § 8 projektu rozporządzenie miałoby zacząć obowiązywać dnia 1 maja br.