Premier Donald Tusk poinformował w piątek, po spotkaniu z "matkami I kwartału", że prawo do rocznego urlopu rodzicielskiego będą mieli rodzice wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. Według wcześniejszych zapowiedzi rządu prawo do dłuższych urlopów miało nie dotyczyć rodziców dzieci urodzonych przed 17 marca tego roku.

Prezydent powiedział dziennikarzom w Ciechanowcu (Podlaskie), że z wielu powodów cieszy się z zapowiedzi premiera.

"Raz, że jest to potwierdzenie woli rządu kontynuowania kursu politycznego na wzmacnianie polityki prorodzinnej. Po drugie, że został rozwiązany problem trudny i bolesny, bo przy tak dużym wysiłku na rzecz znalezienia pieniędzy w ramach urlopów wychowawczych, tak wielka przepaść między jednym a drugim kwartałem była pewnie parokrotnie bardziej odczuwana - mówił prezydent.

Dodał, że "bardzo serio" traktuje też zapowiedź premiera o znalezieniu środków na przedszkola.

"Dostępność do przedszkoli, także w sensie wysokości opłat za przedszkola, to jest w tej chwili warunek podstawowy normalnego funkcjonowania wielu rodzin, także wielu kobiet, które chcą często łączyć pracę z naturalnymi zajęciami domowymi, w tym pięknym, złożonym procesie wychowania dzieci" - mówił prezydent.

Odnosząc się do zapowiedzi premiera, Komorowski powiedział, że "to krok w dobrą stronę". "To jest krok okupiony dużym wysiłkiem finansowym rządu, tak, że po prostu dziękuję" - mówił prezydent.

Donald Tusk zapowiedział w piątek, że jednak od 1 września 2013 r. opłata za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej (szóstą i kolejne) wyniesie nie więcej niż złotówkę. Niedawno minister edukacji Krystyna Szumilas zapowiadała, że obniżenie opłat za dodatkowe godziny w przedszkolu nastąpi dopiero 1 września 2014 r.

Na obniżenie opłaty wnoszonej przez rodziców za dodatkowe godziny opieki przedszkolnej pozwoli zwiększenie dotacji z budżetu państwa dla samorządów. Dotacja ta, którą samorządy będą otrzymywały od września do grudnia 2013 r. wyniesie - jak podał w piątek resort edukacji - 504 mln zł. Na dofinansowanie edukacji przedszkolnej w budżecie na 2013 r. przeznaczono 320 mln zł., ale - poinformował w piątek premier - na ten cel przeznaczonych zostanie jeszcze dodatkowo niemal 200 mln zł. W 2014 r. dotacja dla samorządów na edukację przedszkolną wyniesie ok. 1,6 mld zł.

Prezydent dodał, że ma nadzieję, iż jeszcze jedna kwestia, która nie wymaga pieniędzy, "da się rozwiązać w podobny sposób", na zasadzie "porozumienia i wspólnego działania".

Chodzi o urlop rodzicielski, by - jak proponuje Komorowski - rodzice mogli wykorzystać ten roczny urlop, także w częściach, do czasu ukończenia przez dziecko czwartego roku życia. "Bo elastyczność oznacza o wiele większą łatwość w łączeniu funkcji rodzicielskich i zawodowych. Tego potrzeba rodzinom polskim, polskiej polityce prorodzinnej" - dodał prezydent.

Wcześniej minister w kancelarii prezydenta Irena Wóycicka poinformowała, że niedługo prezydent przedstawi program, którego wdrożenie mogłoby ułatwić rodzicom podejmowanie decyzji o tym, by mieć kolejne dzieci. "To jest dla prezydenta sprawa zasadnicza" - mówiła.