"Zakład działa bardzo sprawnie. Na bieżąco obsługujemy dziesiątki tysięcy wniosków, które do nas wpływają w związku z obniżeniem wieku emerytalnego" - powiedziała prezes ZUS. Dodała, że wnioski o przyznaniu świadczenia wydawane są terminowo.

Uścińska zapewniła, że wypłata emerytur "nigdy nie była i nie jest zagrożona". "Jeśli chodzi o zwiększone wypłaty z tytułu obniżenia wieku emerytalnego, to mamy zabezpieczone pieniądze na ten cel. Co więcej, z uwagi na fakt, że wpływy ze składek rok do roku wzrosły już o 8 proc. i dziś wypłaty z FUS są aż w 80 proc. pokrywane przez wpłaty składkowe, będzie nam potrzebna mniejsza dotacja z budżetu państwa. Tak dobra sytuacja funduszu nie była notowana co najmniej od 1999 roku" - powiedziała Uścińska.

W kontekście obniżonego wieku emerytalnego przypomniała, że emerytura jest indywidualną decyzją. "To każdy z nas powinien przeprowadzić swojego rodzaju bilans zysków i strat przed podjęciem decyzji o zakończeniu aktywności zawodowej w danym momencie" - powiedziała. (PAP)

[-DOKUMENT_HTML-]