Ustawa wprowadza zasady ustalania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług. Co do zasady powinna to ustalać umowa stron. W razie braku takich ustaleń, zleceniobiorca przedkłada w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej (w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia), informację o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług.
Zobacz: Umowy zlecenia od 2017 r. - nie popełnij tych 7 błędów!
Jeśli strony zawarły umowę ustnie wówczas zleceniodawca przed rozpoczęciem wykonania zlecenia lub świadczenia usług potwierdza zleceniobiorcy w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej ustalenia co do sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub usługi. Jeśli tego zabraknie, wystarczy, że zleceniobiorca złoży odpowiednie oświadczenie o liczbie przepracowanych godzin przed wypłatą wynagrodzenia.
Na etapie konsultacji społecznych znajduje się rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców, autorstwa ministra rozwoju. Zmiany zawarte w tej kompleksowej propozycji mają zacząć obowiązywać w 2017 r. Przede wszystkim ma usunąć bariery w zatrudnianiu pracowników. Zgodnie z projektem, regulamin wynagradzania i regulamin pracy będą musieli wdrożyć przedsiębiorcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników, a nie jak jest obecnie – 20. Podobnie, tylko firmy zatrudniające co najmniej 50 pracowników będą musiały stworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.
Projekt zakłada wydłużenie terminów na składanie przez pracowników powództw z zakresu prawa pracy związanych z wypowiedzeniem umowy o pracę, przywróceniem do pracy lub odszkodowaniem oraz żądaniem nawiązania stosunku pracy. Zgodnie z obecnym art. 264 kodeksu pracy pracownik może odwołać się od wypowiedzenia umowy do sądu pracy w ciągu 7 dni od doręczenia mu oświadczenia pracodawcy. Jeśli żąda przywrócenia do pracy lub odszkodowania oraz nawiązania umowy o pracę, wówczas termin wniesienia powództwa wynosi 14 dni od otrzymania zawiadomień lub od wygaśnięcia umowy pracę.
Rząd proponuje zmianę art. 264 Kodeksu pracy poprzez wprowadzenie 14-dniowego terminu na złożenie odwołania do sądu pracy od wypowiedzenia umowy o pracę, żądania przywrócenia do pracy lub odszkodowania oraz nawiązania umowy o pracę.