Państwowa Inspekcja Pracy chce, aby przepisy przewidywały możliwość wypowiadania porozumień w sprawie wydłużania okresów rozliczeniowych. Związek popiera ten pomysł.

Według PIP, skoro Kodeks pracy przewiduje możliwość wypowiadania układów zbiorowych, to powinien umożliwiać także wcześniejsze wymawianie porozumień w sprawie wydłużania okresów rozliczeniowych. Opinia znalazła się w corocznym sprawozdaniu inspekcji, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

– Gdyby przepisy wprost przewidywały możliwość wypowiadania takich porozumień, nie byłoby żadnych wątpliwości co do tego, czy jest to możliwe, czy też nie. Dziś nie jest to wprost uregulowane, ale nie oznacza to, że raz zawartego porozumienia nie można wymówić – podkreśla w rozmowie z gazetą dr Waldemar Uziak, ekspert Biura Prawnego ZR Gdańskiego.

Marek Lewandowski, rzecznik prasowy KK podkreśla, że obecnie funkcjonujące prawo dyskryminuje pracowników wobec pracodawców. - Tym bardziej, że powody wprowadzenia wydłużonego okresu rozliczeniowego często już nie istnieją, a pracodawcy dalej z tego korzystają nie płacąc np. nadgodzin - zauważa rzecznik.

Źródło: www.solidarnosc.org.pl, stan z dnia 20 sierpnia 2015 r.