Odpowiedź: Pracodawca jest zobowiązany wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w piątek czyli dzień poprzedzający dzień rozwiązania umowy o pracę.

Uzasadnienie: Zgodnie z art. 171 § 1 Ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p. – pracownikowi w przypadku niewykorzystania przez niego przysługującego mu urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy przysługuje ekwiwalent pieniężny.
Prawo do ekwiwalentu pieniężnego powstaje w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Powyższy termin wynika z wyroku SN z dnia 12 maja 1996 r. (IPK N34/96, OSNAPiUS z 1997 r. Nr 13 poz. 237), w którym SN stwierdził, że roszczenie o ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop, bez względu na to, czy chodzi o urlop bieżący czy też zaległy, staje się wymagalne w dniu rozwiązania stosunku pracy (również zob. wyrok SN z 15 października 1976 r., I PRN 71/76, OSNCP z 1977 r. Nr 5-6, poz. 97).
Należy zwrócić uwagę na fakt, iż ekwiwalentu urlopowego nie należy traktować jako części wynagrodzenia za pracę. W związku z tym ekwiwalent za niewykorzystany urlop powinien być wypłacony w ostatnim dniu zatrudnienia pomimo tego, iż wynagrodzenie wypłacane jest w terminie późniejszym.
W dniu 25 sierpnia 2012 r. (sobota) rozwiązuje się umowa o pracę. W związku z faktem niewykorzystania 3 dni urlopu wypoczynkowego pracownikowi należy wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Zgodnie z przepisami wewnętrznymi obowiązującymi u danego pracodawcy wynagrodzenie jest wypłacane do 10 dnia miesiąca następnego. W tej sytuacji pracownikowi należy wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w dniu 24 sierpnia br. natomiast do dnia 10 września br. pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie za pracę.
Ponadto zgodnie z art. 282 § 1 k.p. pracodawca, który m.in. nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.
Małgorzata Skibińska

 

Pytanie pochodzi z Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych