Odpowiedź: odprawa emerytalna powinna być wypłacona pracownikowi w związku z nabyciem prawa do emerytury. Natomiast jeśli pracownik w chwili rozwiązania umowy o pracę nie osiągnął jeszcze wieku emerytalnego, pracodawca nie jest zobowiązany do wypłacenia mu odprawy emerytalnej.

Czytaj: Pracodawca powinien wypłacić odprawę emerytalną w terminie

 
Uzasadnienie: w myśl art. 921 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) - dalej k.p., pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.

Sformułowanie „przejście na emeryturę” powinno być interpretowane w kategoriach obiektywnych, czyli po stwierdzeniu, że pracownik faktycznie korzysta z emerytury po ustaniu zatrudnienia, a nie w subiektywnych tj. przez uznanie, że rozstrzygające dla uzyskania prawa do odprawy emerytalnej są deklaracje pracownika o zamiarze ubiegania się o emeryturę.

Z powyższego wynika jednoznacznie, że musi występować związek pomiędzy wypłatą odprawy pieniężnej a nabyciem uprawnień emerytalnych i rozwiązaniem umowy o pracę.

O wypłatę odprawy emerytalnej można się ubiegać od dnia rozwiązania stosunku pracy także wtedy, gdy decyzja ZUS przyznająca emeryturę została wydana później. Pracownik musi jednak spełniać w chwili ustania stosunku pracy wszystkie warunki nabycia prawa do emerytury. Nie ma więc podstaw, aby pracownik ubiegał się o odprawę emerytalną, jeżeli w dniu rozwiązania stosunku pracy takich warunków nie spełniał. Potwierdza to wyrok SN z dnia 20 września 2005 r., II PK 20/05, OSNP 2006/15–16/230, zgodnie z którym: "Prawo do odprawy emerytalnej ocenia się według stanu prawnego obowiązującego w dniu ustania stosunku pracy".

Autor: Zygmunt Łobejko

Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.