Zgodnie z art. 2373 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm) – dalej k.p. pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.
Zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2004 r. Nr 180, poz. 1860) - dalej r.s.b.h.p., szkolenie może być organizowane i prowadzone przez pracodawców lub, na ich zlecenie, przez jednostki organizacyjne prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Z kolei na podstawie art. 9 ust. 2a ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz. U. Nr 166, poz. 1608 z późn. zm.) – dalej u.p.t., pracodawca użytkownik dostarcza pracownikowi tymczasowemu odzież i obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej, zapewnia napoje i posiłki profilaktyczne, przeprowadza szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, ustala okoliczności i przyczyny wypadku przy pracy, przeprowadza ocenę ryzyka zawodowego oraz informuje o tym ryzyku.
Przepis rozporządzenia wyraźnie stanowi, że to pracodawca lub na jego zlecenie jednostka organizacyjna prowadząca działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy organizuje i prowadzi szkolenie. Niestety prawodawca nie wskazał jak należy postępować w wypadku skierowania pracownika do pracy w siedzibie innego pracodawcy za granicą. Stwierdzono jedynie, że w razie wykonywania pracy na terenie zakładu pracy pracodawcy przez pracownika innego pracodawcy - pracodawca zapewnia poinformowanie tego pracownika o zagrożeniach dla bezpieczeństwa i zdrowia podczas pracy na tym terenie, a zatem nie przewidziano możliwości przerzucenia obowiązku szkoleniowego na innego pracodawcę. Możliwość prowadzenia szkolenia przez podmiot inny niż pracodawca przewiduje np. art. 9 ust. 2a u.p.t., ale regulacja ta odnosi się do relacji pracownik tymczasowy, agencja pracy tymczasowej, pracodawca użytkownik. Z § 5 pkt 3 r.s.b.h.p. wynika, że pracodawca organizujący i prowadzący szkolenie oraz jednostka organizacyjna prowadząca działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, zwani dalej "organizatorami szkolenia", zapewnia wykładowców i instruktorów posiadających zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia. Można by zatem, stwierdzić, że pracodawca organizujący szkolenie mógłby zapewnić takiego wykładowcę, który przeprowadziłby szkolenie BHP za granicą tam gdzie faktycznie pracownik pracuje.
Problemem może być to, że zgodnie z § 10 ust. 2 r.s.b.h.p. instruktaż ogólny prowadzi pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy, osoba wykonująca u pracodawcy zadania tej służby albo pracodawca, który sam wykonuje takie zadania, lub pracownik wyznaczony przez pracodawcę posiadający zasób wiedzy i umiejętności zapewniający właściwą realizację programu instruktażu, mający aktualne zaświadczenie o ukończeniu wymaganego szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Natomiast stosownie do treści § 11 ust. 5 r.s.b.h.p. instruktaż stanowiskowy przeprowadza wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami lub pracodawca, jeżeli osoby te posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz są przeszkolone w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego. W tym wypadku można by uznać, że odpowiedni pracownik pracodawcy zagranicznego mógłby być "wyznaczoną przez pracodawcę osobą kierującą pracownikiem", ale znowuż osoba taka powinna posiadać odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz być przeszkolona w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego.

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.