Pracownik skierowany na kurs językowy nie ma prawa do urlopu szkoleniowego
Kodeks pracy nie definiuje, co należy rozumieć pod pojęciem „egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe”. Należałoby przyjąć, iż uprawnienie do urlopu szkoleniowego powinno pozostawać w związku z określonym procesem kształcenia polegającym na zdobywaniu lub uzupełnianiu wiedzy wymaganej do wykonywania danego zawodu, zakończonym egzaminem potwierdzającym fakt podniesienia kwalifikacji zawodowych pracownika, którego tryb i zasady przeprowadzania regulują odrębne przepisy. Dokonując oceny, czy w danym przypadku pracownikowi przysługuje urlop szkoleniowy należy więc oprzeć się na właściwych przepisach regulujących proces uzyskiwania określonych kwalifikacji zawodowych.
W przypadku, o którym mowa w pytaniu, należałoby uznać, że pracownikom uczestniczącym w kursie języka angielskiego w formie e-learningu nie będzie przysługiwał z tego tytułu urlop szkoleniowy (testy podsumowujące naukę języka obcego, nie powinny być utożsamiane z egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe).
Jeżeli pracodawca zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu nauki, powinien zawrzeć z pracownikiem umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Umowa nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika niż przepisy Kodeksu pracy regulujące zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Zgodnie z art. 1035 k.p. maksymalny okres „odpracowania” określony w umowie nie może przekraczać 3 lat. Nie ma zatem przeszkód, aby okres ten wyniósł 1 rok.