Uprawnienia urlopowe osób zatrudnionych to ważna kwestia, którą pracodawca musi brać pod uwagę przy organizacji pracy w firmie. Udzielanie urlopów wypoczynkowych, bezpłatnych, szkoleniowych oraz przysługujących pracownikom z tytułu rodzicielstwa rodzi w praktyce pytania i wątpliwości. Całościowe spojrzenie na tę tematykę daje publikacja pt. „Urlopy pracownicze” pod red. Zbigniewa Górala.

Prawo do urlopu wypoczynkowego to jedno z podstawowych praw pracowniczych. Pracownik nie może zrezygnować z urlopu wypoczynkowego, a strony stosunku pracy nie mogą się umówić w kwestii zrzeczenia się przez pracownika całości lub części tego urlopu. Zgodnie z art. 53 Kodeksu pracy pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym. Z kolei jak stanowi art. 1031 Kodeksu pracy, pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługuje urlop szkoleniowy. Kodeksowy zapis, że urlopu szkoleniowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, może rodzić problemy praktyczne. Także udzielanie urlopów bezpłatnych i ustalenie ich wpływu na uprawnienia pracownicze to niejednokrotnie wyzwanie dla pracodawców.

Od stycznia 2016 r. obowiązują nowe regulacje dotyczące urlopów związanych z rodzicielstwem. Dotychczasowy dodatkowy urlop macierzyński został włączony do urlopu rodzicielskiego. Wiele pracownic złożyło jednak wnioski o nieistniejący już urlop, a pracodawca je zaakceptował. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? M.in. na to pytanie można znaleźć odpowiedź w książce pt. „Urlopy pracownicze”. Autorki Magdalena Kuba , Monika Nowak , Ewa Staszewska przedstawiają bogaty dorobek doktryny prawa pracy oraz najnowsze orzecznictwo Sądu Najwyższego dotyczące urlopów. Kwestie problematyczne prezentowane są na licznych przykładach, co pozwala łatwiej odnieść je do praktyki. Ponadto w publikacji znajdują się wzory pism związanych z przedstawianą problematyką.

Publikacja jest doskonałą pomocą dla pracodawców oraz pracowników działów kadrowo-płacowych. Pogłębiona analiza przepisów prawa oraz wykorzystane orzecznictwo sądowe pozwala jednak na wykorzystanie opracowania także przez przedstawicieli zawodów prawniczych.

Publikacja dostępna jest w księgarni Profinfo.pl >>

Opracowanie: Agnieszka Zatyka-Szlachcic, RPE WK

Źródło: profinfo.pl, stan z dnia 1 marca 2016 r.