Odpowiedź: Pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, które odpracuje do końca okresu rozliczeniowego. 

Sprawdź jakie są zasady zgłaszania członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego>>>

 

Uzasadnienie: zgodnie z art. 151 § 21 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502) – dalej k.p. nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych czas odpracowania zwolnienia od pracy, udzielonego pracownikowi, na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych. Odpracowanie zwolnienia od pracy nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Przywołany wyżej przepis reguluje zasady odpracowywania tzw. prywatnych wyjść z pracy, umożliwiając pracownikom odpracowanie udzielonego czasu wolnego bez konsekwencji związanych z pracą w godzinach nadliczbowych. Przepisy nie limitują czasu zwolnienia, o którym mowa w art. 151 § 21 k.p., należałoby zatem przyjąć, iż pracownik może skorzystać z przedmiotowego zwolnienia nie tylko na część dnia pracy, ale także w pełnym wymiarze dobowym.

W świetle powyższego nie ma przeszkód, aby na wniosek pracownika pracodawca udzielił mu zwolnienia od pracy na cały dzień, który pracownik odpracuje do końca okresu rozliczeniowego, pracując po godzinach w kolejnych dniach.   

Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.