Clean Clothes Campaign (CCC) wzywa H&M do odegrania roli lidera wśród firm odzieżowych we wprowadzeniu godnej płacy w Kambodży.
17 września 2014 r. tysiące pracownic i pracowników w wielu fabrykach w Kambodży zademonstrowało swoje żądania zwiększenia płacy minimalnej do wysokości 177 USD miesięcznie. Jest to kolejny etap walki pracowników fabryk odzieżowych w tym kraju, którzy od drugiej połowy 2013 r. żądają wzrostu płacy minimalnej. Ma to pozwolić na osiągnięcie w przyszłości płacy wystarczającej na godne życie. Na początku stycznia 2014 r. nastąpiła eskalacja walk w Kambodży, po wprowadzeniu policji i armii przeciwko protestującym. W wyniku interwencji siłowej 4 osoby zginęły, a 23 zostały aresztowane.
Obecny poziom płac w wysokości 100 USD miesięcznie to zaledwie 25% płacy szacowanej jako wystarczająca na godne życie przez sieć związków zawodowych i organizacji pozarządowych w Azji, Asia Floor Wage Alliance. To oznacza, że około 500.000 pracowników i pracownic kambodżańskich fabryk nie jest w stanie zaspokoić nawet najbardziej podstawowych potrzeb życiowych.

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.