Pracodawcy RP negatywnie o projektach ustaw Solidarności
\

Zdaniem prezydenta Pracodawców RP, Andrzeja Malinowskiego realizacja projektów ustaw NSZZ Solidarność doprowadzi do wzrostu kosztów pracy, co może przyczynić się do zwiększenia szarej strefy.

Negatywnie przez Pracodawców RP ocenione zostały projekty ustaw, które NSZZ Solidarność przedstawiła premierowi - ustawa o pracy tymczasowej i o oskładkowaniu umów śmieciowych. Projektodawcy wskazują, że celem objęcia umów o dzieło obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym jest przeciwdziałanie nadużywaniu pozakodeksowych form zatrudnienia przez pracodawców, a jak zauważa Andrzej Malinowski, zgodnie z prawem pracodawca ma już obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, w przypadku gdy umowa o dzieło jest podpisana z jego własnym pracownikiem. Stanowi to częstą praktykę, której nie można traktować jako patologii, ponieważ prawo ją dopuszcza. Prezydent Malinowski krytykuje również próbę oskładkowania członków rad nadzorczych, zadając pytanie: "Dlaczego obowiązkowi ubezpieczenia mają podlegać członkowie rady nadzorczej, a nie komisji rewizyjnej? Składka na ubezpieczenie nie jest podatkiem, jej opłacenie powinno nieść ze sobą konkretne prawa. Jakie przywileje uzyskają zatem członkowie rad nadzorczych?"

Projekt ustawy o pracy tymczasowej w opinii Andrzeja Malinowskiego budzi również wiele wątpliwości. Sprzeczne z instytucją pracy tymczasowej jest zaproponowane rozwiązanie, aby po przekroczeniu ustawowego limitu zatrudnienia tymczasowego (18 miesięcy) zawartą umowę traktować jako umowę bezterminową. "Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi, np. jak będzie liczony limit 18 miesięcy? Po czyjej stronie będzie obowiązek zatrudnienia na czas nieokreślony: agencji czy pracodawcy użytkownika?" Negatywnie oceniona została również próba wzmocnienia uprawnień decyzyjnych związków zawodowych, bowiem zgodnie z projektem, jeżeli okres zatrudnienia pracownika tymczasowego miałby przekroczyć 6 miesięcy, pracodawca musiałby uzyskać zgodę związków zawodowych.

Źródło: www.pracodawcyrp.pl, stan z dnia 10 maja 2012 r.

Data publikacji: 10 maja 2012 r.