Z badań serwisu praca.pl wynika, że 39 proc. ankietowanych nie otrzymało po zakończeniu stażu lub praktyki propozycji pracy w firmie, gdzie go odbyli. 31 proc. nie zna nikogo, kto w ogóle dostałby taką propozycję.
Sytuacja osób odbywających staże w innych krajach unijnych przedstawia się o wiele lepiej – podczas badań przeprowadzonych w listopadzie 2015 r. 67 proc. odbywających staż absolwentów stwierdziło, że otrzymali bądź spodziewają się otrzymać propozycję pozostania w firmie po zakończeniu stażu.
Tymczasem w Polsce darmowy bądź nisko opłacany praktykant nie jest w ogóle brany pod uwagę jako kandydat do stałej pracy w zatrudniającym go przedsiębiorstwie. Przedsiębiorcy nie chcą ponosić kosztów zatrudnienia wybranej osoby na stałe, zwłaszcza jeśli mają kolejnych chętnych do pracy za darmo lub za niewysokie wynagrodzenie.
5,75 proc. osób, które brały udział w ankiecie, mówi, że otrzymały propozycję pozostania w firmie po zakończeniu praktyk, jednak odrzuciły ją. Część praktykantów zniechęca się do firmy w trakcie stażu, gdyż nieco inaczej wyobrażali sobie pracę, część zaś dostaje zbyt niskie propozycje finansowe.
Źródło: www.solidarnosc.org.pl, stan z dnia 12 maja 2016 r.