Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719) określa sposoby i warunki ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
Zgodnie z § 6 ust. 1 r.o.p.b. właściciele, zarządcy lub użytkownicy obiektów bądź ich części stanowiących odrębne strefy pożarowe, przeznaczonych do wykonywania funkcji użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego, produkcyjnych, magazynowych oraz inwentarskich, zapewniają i wdrażają instrukcję bezpieczeństwa pożarowego, zawierającą m.in. zagadnienia dotyczące ewakuacji, tj.
1. warunki i organizację ewakuacji ludzi oraz praktyczne sposoby ich sprawdzania,
2. plany obiektów, obejmujące także ich usytuowanie, oraz terenu przyległego, z uwzględnieniem graficznych danych dotyczących w szczególności m.in. warunków ewakuacji, ze wskazaniem kierunków i wyjść ewakuacyjnych.
Wymagania co do ewakuacji z obiektów zawarte zostały w § 15 ust. 1 r.o.p.b., z każdego miejsca w obiekcie, przeznaczonego do przebywania ludzi, zapewnia się odpowiednie warunki ewakuacji, umożliwiające szybkie i bezpieczne opuszczanie strefy zagrożonej lub objętej pożarem, dostosowane do liczby i stanu sprawności osób przebywających w obiekcie oraz jego funkcji, konstrukcji i wymiarów, a także zastosowanie technicznych środków zabezpieczenia przeciwpożarowego, polegających na:
1) zapewnieniu dostatecznej liczby, wysokości i szerokości wyjść ewakuacyjnych,
2) zachowaniu dopuszczalnej długości, wysokości i szerokości przejść oraz dojść ewakuacyjnych.
Wymagania odnośnie przeprowadzania sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji z obiektów wskazano w § 17 r.o.p.b.
Zgodnie z § 17 r.o.p.b. właściciel lub zarządca obiektu przeznaczonego dla ponad 50 osób będących jego stałymi użytkownikami, niezakwalifikowanego do kategorii zagrożenia ludzi ZL IV, powinien co najmniej raz na 2 lata przeprowadzać praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji z całego obiektu.
W przypadku obiektów, w których cyklicznie zmienia się jednocześnie grupa powyżej 50 użytkowników, w szczególności: szkół, przedszkoli, internatów, domów studenckich, praktycznego sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji należy dokonać - co najmniej raz na rok, jednak w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia rozpoczęcia korzystania z obiektu przez nowych użytkowników.
W przypadku obiektu zawierającego strefę pożarową zakwalifikowaną do kategorii zagrożenia ludzi ZL II oraz w budynkach zakwaterowania osadzonych zlokalizowanych na terenach zakładów karnych i aresztów śledczych, zakres i obszar budynku objęty praktycznym sprawdzeniem organizacji i warunków ewakuacji musi być uzgodniony z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej.
Właściciel lub zarządca obiektu powiadamia właściwego miejscowo komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej o terminie przeprowadzenia działań, o których mowa powyżej, nie później niż na tydzień przed ich przeprowadzeniem.
Zgodnie z art. 2071 § 1 pkt 3 lit. b k.p. pracodawca został zobowiązany do przekazania pracownikom informacji o pracownikach wyznaczonych do wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników. Informacja o pracownikach, o których mowa w art. 2071 § 1 pkt 3 k.p. powinna obejmować imię i nazwisko, miejsce wykonywania pracy oraz numer telefonu służbowego lub innego środka komunikacji elektronicznej.
Poprzez działania w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników można rozumieć:
1. umiejętność prowadzenia sprawnej ewakuacji wśród użytkowników pomieszczeń pracy,
2. znajomość środków i sposobów ogłaszania o ewakuacji,
3. znajomość zasad i sposobu użycia podręcznego sprzętu gaśniczego,
4. znajomość prawidłowego oznakowania dróg komunikacyjnych i pomieszczeń na potrzeby użytkowników pomieszczeń pracy.
Pracodawca powinien mieć na uwadze, że osoba wyznaczona przez pracodawcę do wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników powinna znać:
a) organizację ochrony przeciwpożarowej w budynku w którym znajdują się pomieszczenia pracy,
b) zasady zabezpieczenia w urządzenia i instalacje przeciwpożarowego w pomieszczeniach pracy,
c) zasady ewakuacji ludzi i mienia z pomieszczeń pracy,
d) zastosowanie, zasady konserwacji oraz przeglądów urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic w pomieszczeniach pracy,
e) przyczyny powstawania, rozprzestrzeniania się oraz ogólne zasady gaszenia pożarów,
f) rodzaje oraz możliwości zastosowania środków gaśniczych.
Osoba wyznaczona przez pracodawcę do wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników powinna także umieć użyć podręczny sprzęt gaśniczy, przygotowywać i przeprowadzać ewakuację oraz przekazać pracownikom informacje o odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych pracowników.