Każdy pracodawca ma oczywiste prawo do decyzji w jaki sposób będzie rekrutował swoich potencjalnych pracowników. Możliwości jest wiele – ogłoszenia w prasie i Internecie, poszukując bezpośrednio, przez popularne portale społecznościowe, czy z polecenia osób trzecich. To najczęstsze scenariusze, ale nie wszystkie. Niektórzy przedsiębiorcy organizując nabór biorą pod uwagę również potrzeby lokalnego rynku pracy i jego problemy, mając świadomość funkcjonowania w określonym środowisku. W każdym regionie potrzebujących pracy przecież nie brakuje – mówi Paweł Banczew, menedżer projektu „Express do zatrudnienia”, Ingeus. Według ostatnich danych, w Polsce jest ponad milion długotrwale bezrobotnych – zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy. Osoby długotrwale bezrobotne to takie, które nie były zatrudnione ponad 12 miesięcy. Badania opinii wskazują, że pracodawcy darzą tę grupę niewielkim zaufaniem, co rzutuje na ich decyzje rekrutacyjne i uruchamia błędne koło – bezrobotny nie może znaleźć zatrudnienia przez to, że jest od dłuższego czasu bezrobotny1.   – Zatrudnienie osoby, która właśnie zmieniła pracę, nie daje gwarancji, że będzie to pracownik spełniający oczekiwania pracodawcy. Natomiast, firma rekrutując spośród osób bezrobotnych, korzystających z projektów aktywizacyjnych takich jak „Express do zatrudnienia”, zyskuje rzetelnego oraz silnie zmotywowanego pracownika, a równocześnie działa na rzecz zarówno jednostki jak i społeczności lokalnej, pomagając w walce z bezrobociem – dodaje. 
 
Pani Ewa z Gorlic w ciągu 15 lat pracowała jako recepcjonistka, sprzedawczyni i kelnerka. W 2011 roku straciła zatrudnienie w wyniku zamknięcia lokalu gastronomicznego. Przez prawie 3 lata szukała pracy będąc zarejestrowaną w urzędzie pracy, koncentrując się na zdobytym doświadczeniu i swoim wykształceniu – technologia żywienia. W listopadzie 2013 zdecydowała się na uczestnictwo w projekcie pilotażowym krakowskiego WUP i Ingeus „Express do zatrudnienia – innowacyjny model aktywizacji osób bezrobotnych”. Podczas spotkań w Centrum Pracy Ingeus w Nowym Sączu uświadomiła sobie konieczność zmiany taktyki w poszukiwaniu pracy. Przy wsparciu doradcy ds. zatrudnienia, bazując na własnych atutach i mocnych stronach wybrała alternatywne możliwości i poszerzyła obszar poszukiwań o nowe branże. Ingeus złożył w imieniu pani Ewy aplikację m.in. do firmy Elpigaz Sp. z o.o., producenta nowoczesnych rozwiązań dla motoryzacji w zakresie gazowych układów zasilania pojazdów, zbiorników LPG i ciśnieniowych zbiorników powietrza oraz sprężarek. Pani Ewa nie miała żadnego doświadczenia w tej branży, ale jej atutem była motywacja i chęć nauki. W wyniku ogromnej determinacji postanowiła dodatkowo osobiście złożyć swoje CV w sekretariacie firmy, czym wzbudziła zainteresowanie samego prezesa, który z całej puli kandydatów właśnie ją zaprosił jako pierwszą na rozmowę kwalifikacyjną. W rekrutacji poradziła sobie znakomicie, została zatrudniona, a po 2 tygodniowym okresie próbnym, a równocześnie w dzień swoich 50. urodzin, podpisała umowę o pracę. Wiesław Kozłowski z Elpigaz Sp. z o.o. ocenia, że dla firmy zatrudnienie pani Ewy było dobrą decyzją, ponieważ zyskali zmotywowanego i rzetelnego pracownika, a równocześnie pomogli pani Ewie rozpocząć nowy etap w życiu. W swoich rekrutacjach nie skreślają nikogo, tylko dlatego, że długo nie mógł znaleźć zatrudnienia. Nie mają również uprzedzeń co do urzędów pracy – współpracują z nimi zarówno w Gdańsku (siedziba firmy), jak i Gorlicach, w których mieści zakład produkcji gdzie pracuje pani Ewa.
 
Gdy Ingeus skontaktował się z Titan Lux – małopolskim przedsiębiorstwem z branży deweloperskiej, firma była właśnie w trakcie poszukiwania pracownika na stanowisko asystenta ds. sprzedaży nieruchomości. Rekrutacja odbywała się poprzez zamieszczanie ogłoszeń na popularnych portalach internetowych. Po telefonie od doradcy ds. zatrudnienia odnośnie wymagań i preferencji, Ingeus przedstawił firmie kilku kandydatów na to stanowisko – uczestników projektu „Express do zatrudnienia”, w tym panią Martę z Chrzanowa. Łukasz Latko, doradca zarządu Titan Lux przyznaje, że z początku firma miała wątpliwości, ale spotkało ich miłe zaskoczenie. Siedmiu kandydatów zarekomendowanych z projektu „Express do zatrudnienia” okazało się trafnie dobranych i bardzo zmotywowanych, aby zdobyć pracę. Cała rekrutacja odbywała się w dwóch etapach, w których najlepsze wrażenie, spośród aż 130 kandydatów zrobiła właśnie pani Marta. Będąc klientką urzędu pracy korzystała ze stażu zawodowego, odbywała praktyki i szukała pracy zgodnie ze swoim wykształceniem. Po półtora roku poszukiwań zdecydowała się na udział w projekcie „Express do zatrudnienia”, który umożliwił jej urząd pracy w Chrzanowie. Dzięki współpracy z  Ingeus zdecydowała się na przekwalifikowanie. Bardzo cenne było wsparcie doradcy ds. zatrudnienia, który pomógł jej uwierzyć w siebie i dostać szansę w rekrutacji na asystenta sprzedaży nieruchomości w Titan Lux. Dzięki doświadczeniom z zatrudnieniem pani Marty, jak również wcześniejszej współpracy z urzędem pracy w Chrzanowie, firma wie, że warto dawać szansę ludziom, którym inni  pracodawcy jej odmawiają z powodu stereotypowego myślenia. 
 
Podobna historia przydarzyła się pani Sylwii z Tarnowa. Po powrocie z Wielkiej Brytanii w 2012, mimo dużego doświadczenia w branży gastronomicznej (kucharz, pomoc kuchenna, pizzer), nie mogła znaleźć stałej pracy. Zamiast się poddać, pani Sylwia zdecydowała się na uczestnictwo w „Expressie do zatrudnienia”. Podczas działań aktywizacyjnych, wykazywała dużo chęci i energii. Korzystając ze wsparcia doradcy Ingeus, kontaktowała się z pracodawcami, sukcesywnie uczęszczała na rozmowy kwalifikacyjne. Niestety, dostępne oferty nie były w stu procentach zadowalające, w szczególności ze względu na warunki pracy i perspektywy rozwoju. Wszystko się zmieniło, gdy pojawiła się szansa zatrudnienia w znanym przedsiębiorstwie Sokołów S.A. oddział w Tarnowie. Jak mówi Edyta Wójcik, kierownik działu spraw pracowniczych w Sokołów S.A., kontakt z Ingeus miał miejsce podczas przeprowadzania dużej rekrutacji – poszukiwano około 100 pracowników, m.in. na stanowiska pakowaczy. Propozycja kandydatów z projektu aktywizacyjnego „Express do zatrudnienia” została przyjęta pozytywnie. Po przeprowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych okazało się, że pracę dostała nie tylko pani Sylwia, ale razem 8 osób. Według Edyty Wójcik, przyjęci pracownicy – kandydaci z Centrum Pracy Ingeus w Tarnowie, wykazywali bardzo duże zaangażowanie, a samą pracę traktują poważnie i wykonują ją rzetelnie. Prowadząc rekrutacje, firma Sokołów S.A. ma świadomość potrzeb lokalnego rynku pracy - współpracuje z urzędem pracy w Tarnowie, dlatego kontakt z Ingeus był przyjęty naturalnie. Obecni pracownicy firmy – uczestnicy projektu „Express do zatrudnienia” są bardzo zadowoleni nie tylko z otrzymanej szansy – stałej pracy, ale również z możliwości rozwoju zawodowego i wysokiej jakości zatrudnienia, które na obecnym rynku pracy nie jest regułą.
 
- Od rozpoczęcia projektu „Express do zatrudnienia – innowacyjny model aktywizacji osób bezrobotnych” współpracujemy zarówno z osobami długotrwale bezrobotnymi jak i małopolskimi przedsiębiorcami. Naszym celem jest połączenie poszukującego pracy z poszukującym pracownika, tak aby obie strony relacji były maksymalnie usatysfakcjonowane. Osoby poszukujące pracy otrzymują od nas silnie zindywidualizowaną usługę aktywizacyjną, dzięki której są w stanie samodzielnie funkcjonować na rynku pracy.  Dzięki kompleksowym działaniom podejmowanym przez doradców Ingeus, poszukujący zatrudnienia uczestnicy projektu są przygotowani do objęcia konkretnego stanowiska u konkretnego pracodawcy, gotowi i zmotywowani do pracy. Z kolei, kontakty bezpośrednie i badania własne pozwoliły nam poznać potrzeby i oczekiwania małopolskich pracodawców, dlatego potrafimy zaproponować odpowiednich kandydatów na dane stanowisko. Cieszymy się, że firmy podchodzą odpowiedzialnie do rekrutacji pracowników. Dzięki temu zyskują wszyscy: pracodawcy, pracownicy i Małopolska, która staje się przykładem dla innych województw – dodaje Paweł Banczew.
 
1Badanie na zlecenie Fundacji Rozwoju, „Znajomość oczekiwań pracodawców i pracobiorców w zakresie umiejętności i kwalifikacji zawodowych - kluczem do walki z bezrobociem”   http://rynekpracy.org/files/1bezrobocie.org.pl/public/badania/badaniaMazowsze.pdf