Wyłącznie od decyzji pracodawcy zależeć będzie wydzielenie w zakładzie pracy palarni. Zmiany tej treści zostały uchwalone przez Sejm 4 marca br. i przekazane do rozpatrzenia Senatowi.

Omawiany projekt nowelizacji ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 1996 r. Nr 10, poz. 55 z późn. zm.) określa nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia palarni. Dotyczą one m.in. jej powierzchni, usytuowania, oznakowania, wentylacji, jak również ochrony przeciwpożarowej i przystosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z uwagi na ograniczenia techniczne i koszt dostosowania istniejących palarni do nowych warunków, pracodawcy mogą podjąć decyzję o wprowadzeniu całkowitego zakazu palenia na terenie zakładu pracy. Inny problem stanowiłoby przekonanie zarządców nieruchomości, w których firmy wynajmują pomieszczenia do zgodnej z nowymi przepisami adaptacji wnętrz biurowych. W razie odmowy z ich strony, pracodawcy będą mieli związane ręce.

W myśl dotychczas obowiązujących przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) palenie w pomieszczeniach zakładów pracy jest zabronione poza miejscami wyodrębnionymi i odpowiednio przystosowanymi, a pracodawca zatrudniający ponad 20 osób obowiązany jest utworzyć takie miejsca. Biorąc jednak pod uwagę standardy techniczne, jakim według rozporządzenia powinny odpowiadać palarnie, ich spełnienie jest o wiele łatwiejsze w porównaniu z projektem nowelizacji.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 11 marca 2010 r., Łukasz Guza